Continental Suda Kazıklama Önleyici Sistem

Continental Suda Kazıklama Önleyici Sistem

Continental aquaplaning deye tabir edilen suda kazıklamaya karşı yepyeni teknolojiler üretmeye devam ediyor. Bu sistemler temel olarak suda kazıklamaya karşı sürücüyü uyaran ve olumsuz durumların bertaraf edilmesini hedefleyen akıllı sistemlerdir. Sistemin çalışması için lastik sensörlerinden gelen sinyaller ile Continental'in üretimini yaptığı ve oldukça büyük başarılarelde eden çevre görüş kameralarından alınan sinyaller işleniyor. Böylece sürücünün aracın tekerleğinin kaymaması için önceden uyaran sistemler ortaya çıkmış oluyor. Bu sistemle sadece sürücü değil aynı zamanda aracın etrafındaki diğer araçların da uyarılması ile daha güvenli bir sürüş sağlanıyor.

Yol şartları günümüz kazalarının en sık oluşma nedenlerinden biridir. Sebebi ise lastiklerin yola tutulumunu azaltan en büyük etkenin yolun ıslak ya da kaygan olması gibi nedenlerdir. Çünkü bu gibi durumlarda lastiklerin yol ile olan sürtünmesi azalır. İşte tam da bu gibi durumlarda sürücünün yoldaki bu olumsuz koşulları önceden bilmesi ve buna uygun davranması kazaların önüne geçebilmektedir.

Continental mühendislerinin geliştirdiği bu anti aquaplaning sistemi ile sürücüye yoldaki durumları mümkün olduğunca erkenden haber verme amaçlanmaktadır. Aracın üzerindeki çevre görüş kameraları ve lastiğe monte edilen çeşitli sensörler ile sürücüye yoldaki kazıklama riskleri mümkün olduğunca erken haber veriliyor. Ayrıca suda kızaklama risklerinin oluştuğu anlarda aracın tekerleklerine farklı fren kuvvetleri sağlanarak tork yönlendirmesi yapılıyor. Böylece aracın kaygan zeminlerde dahi mümkün olan en yüksek denge ve kontrolü sağlanmış olunuyor. Continental'in bir diğer çığır açan teknolojisi olan V2X ise bu gibi olumsuz yol koşullarından etkilenme ihtimali olan tüm diğer araçları aynı anda uyararak faydayı daha da geniş bir kitleye yayıyor.

Suda kazıklama riski aracın arkasına, yan aynalarına ve de ızgarasına yerleştirilen kameralarla tespit ediliyor. Bu kameralardan gelen veriler analiz ediliyor. Yoldaki su oranının artması ile sistemin sürücüyü uyarması ve suda kazıklama riskinden haberdar olması sağlanıyor. Ayrıca yoldaki ıslaklığın lastik içerisinde bulunan Continental sTIS sensörleri ile tespit edilmesi sağlanıyor. Tüm bu sisitemlerin bir arada ve iyi bir uyum içerisinde çalışması ile yoldaki yağış durumlarında oluşabilecek kazıklama durumu minimuma indirilebiliyor.