Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış lastikleri genelde kar lastiği şeklinde de telafuz edilir ve üzerinde M+S işareti ile işaretlenmiş lastiklerdir. Bu lastikler 7 ºC’nin altındaki sıcaklıkta bile üstün yol tutuşu ile öne çıkan sırt yüzeyi özel olarak tasarlanmış lastiklerdir. Ayrıca sadece buz üzerinde kullanılabilen türleri de mevcuttur. Bu tip lastiklerde çiviler bulunur ve bu çiviler sayesinde lastiğin buzlu zemine tutulması sağlanır. Kış lastiklerinin yüksek güvenlik sağladığı ve kışın oluşabilecek trafik kazalarını önlemeye yardımcı olduğu için tercih edildiği unutulmamalıdır.

Kış lastikleri kış aylarında yol güvenliği yanında oluşabilecek kazaların maddi kayıplarının önlenmesi için de olmazsa olmaz zorunluluklardan biridir.  Arabanızı kullanırken mutlaka mevsimine uygun olan lastikleri takıp kullanmalısınız. Bu sizi oluşabilecek kazalar ve bununla gelebilecek maddi risklerden korumuş olur. Ayrıca kış lastiklerinizi üreticinin önerdiği kilometre kadar kullanmalı ve bakımını da uygun şekilde yapmalısınız. Bu size uzun vadede oldukça büyük kazançlar getirecektir. Unutmayın Continental'de bütçenize uygun bir kar lastiği mutlaka vardır.

Kış Lastiği Seçerken Şunlara Dikkat Edilmesi Gerekir

  1. * Kış lastiklerinin diş derinliği 3mm üzerinde olmak zorundadır. Bunun altında olan veya bunun altına inmiş kış lastikleri kış şartlarında oluşacak zeminlerde aracın çekişini düşürecektir. Bu da güvenlik açısından tehlike oluşturabilir.
  2. * Lastik seçiminde aracın üreticisinin önerdiği lastik ölçüsüne dikkat edilmelidir. Araç üreticileri uygun lastik boyutlarını kullanım klavuzu ya da aracın kapı içlerindeki bilgilendirme etiketlerinde belirtir.
  3. * Kış lastiğinin ne zaman üretildiği de önemlidir. Bu açıdan satın alınacak lastiğinin üretim yılına dikakt etmek gerekir. Lastik 5 yıl içerisinde üretilmişse satın alınabilir.
  4. * Kış lastiği yaz lastiği kadar sessiz kullanılan lastikler değildir. Bu lastikler kabin iç sesinde bir artışa neden olacaktır. Ayrıca kış lastiklerinin yakıt tüketimini de arttırdığı unutulmamalıdır. Bu yüzden alınacak lastiğin yakıt tüketimi ve kabin iç sesi gibi özellikleri mutlaka kontrol edilerek satın alınmalıdır. 
  5. * Kış lastiği satın alınırken 4 adet alınması gerekir. Çünkü bu lastikler tüm tekerleklere takılıp kullanılır. 2 lastik alıp monte edip bu şekilde araç kullanmak güvenli değildir.
  6. * Kış ayları içerisinde ve mümkünse biraz daha önce alınıp değiştirilmelidir. Bu zaman dilimi her bölgede farklılık gösterse de genel olarak Ekim-Kasım aylarında başlayıp havaların ısınmaya başlayacağı Mart-Nisan ayında biten bir zaman dilimidir.

Unutulmamalıdır ki kış şartlarında yaza göre daha fazla kaza riski oluşur. Kış şartlarına uygun hazırlık yapılmadığı taktirde kazalarla karşılaşma riskimiz artacaktır. Ayrıca aracınızda kış lastiği takılı olsa bile zincir bulundurma zorunluluğunuz hala devam etmektedir. Kış lastiği olduğu için zincir takmak zorunda olmadığınız gibi yanlış bir izlenime kapılmamanız gerektiğini önemle hatırlatırız.