Lastiğin Aşındığı Nasıl Anlaşılır?

Lastiğin Aşındığı Nasıl Anlaşılır?

Lastiğinizin sizi yarı yolda bırakmaması için onu düzenli aralıklarla kontrol ve bakımdan geçirmenizde fayda var. Örneğin otomobil lastiğinin aşınıp aşınmadığını önceden fark etmek ileride ortaya çıkabilecek hasarlardan korunmanızı sağlayacaktır. Lastiklerin aşınma durumlarını gösteren diş aşınma göstergeleri uzunlamasına bir şekilde ana diş oluklarına yerleştirilmiştir. Çoğumuz bunların ne işe yaradığını bilmez ama daha dikkatli bakınca lastiğin arasına yerleştirilen bu parçaların kullanılan lastiğin aşınıp aşınmadığını kolayca görebiliriz.

Lastik aşınma göstergesi, diş derinliği 1,6 mm'ye düştüğünde lastiğin dış yüzeyinin seviyesine gelir.  Bu da lastiğinizin aşındığını gösterir. Continental ürünlerinde bahsi geçen bu 1,6 mm'lik derinlik olabilecek en düşük aşınma derinliği olarak kabul edilir. Diş derinliği 1,6mm'ye ulaşan lastikler kullanımdan çekilmelidir.

Yaz Diş Aşınma Göstergesi Continental tarafından bazı yaz lastik hatlarında kullanılan bir uygulamadır. TWI diye kısaltılan Lastik Aşınma Göstergesi yaz değeri sürücüyü kalan lastik diş derinliği 3 mm'ye indiğinde uyarır. Çünkü bu durumda ıslak yolda tutuş azalır. Güvenliğin önemini her fırsatta vurgulayan Continental, ıslak yoldaki emniyetiniz için yaz lastiklerinin bu seviyeye gerilemesi ile birlikte değiştirilmesini önerir. Aynı şekilde kış şartlarında kullanışlan kış lastiklerinde bu seviye 4mm olarak kabul edilmiş ve bu derinliğe kadar inen lastiklerin değiştirilmesi önerilmektedir.