Lastik Montajında Nelere Dikkat Etmeli?

Lastik Montajında Nelere Dikkat Etmeli?

Otomobillerin en önemli parçalarından biri hiç kuşkusuz lastiklerdir. Lastiklerin montajında dikkat edilmesi gereken çok önemli şeyler vardır. Öncelikle lastik montajı deneyimli ve işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Lastiğin montajının yapılması sırasında bile istenmeyen kazalarla karşılaşmak mümkündür. Bunun yanında lastik montajı sırasında kullanılacak aletlerin de önemi büyüktür. Uygunsuz ve bakımı yapılmamış aletlerle lastik montajı yapmak son derece tehlikeli olacaktır. Aletlerin uygun olması durumunda da bu aletlerin montaja uygun şekilde kullanılması ve doğru prosedürün uygulanması şarttır. Lastik montajı için üreticilerin kullanım klavuzlarındaki bilgilerine göz atmak ya da web sitelerine girip montaj talimatlarını takip etmek önemlidir. Bu uyarılar kitapçık halinde olacağı gibi lastik yanağına basılı bazı bilgiler olarak da kullanıcıya sunulabilir. Bu veriler iyi okunup analiz edilmeli ve doru şekilde anlaşılmalıdır.

Güvenli olmadığı fark edilen lastikler kesinlikle montaj yapılmamalı ve şişirilmemelidir. Lastiğe şişirmek için hava verildiği esnada kesinlikle tekerlek etrafında ya da yanında durulmamalıdır. Ayrıca lastiğe basınç uygulanırken jantla temas edilmemesi önemlidir. Mümkün olduğunca güvenli ve uzak bir mesafeden işlem takipedilmelidir. Ayrıca güvenlik gözlüğü, iş ayakkabısı ve kulak tıkayıcı gibi güvenlik ekipmanlarının kullanılması sizi lastik şişirme ve montajı sırasında oluşabilecek kazalardan korumaya yardımcı olacaktır.

Montajı yapılacak lastiklerin uygun ebattaki jantlara monte edilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse 16 inç ebatındaki bir lastiğin yine 16 inçlik bir jant ile kullanılması gerekir. Bu lastik 17 inçlik bir janta monte edilip kullanılamaz. Diyelim ki bir hata yaptınız ve lastiği uygun olmayan bir janta monte edip kullandınız. Bu hatayı görüp aynı lastiği uygun janta monte etmeye çalışmamalısınız. Çünkü bir defa yanlış janta monte edilmiş bir lastik sonradan doğru ve uygun bir janta takılsa bile kullanılmamalıdır. Bu lastik kesinlikle imha edilmelidir. Bu lastiğin gözle göremeyeceğiniz hasarlar almış olabilme ihtimalini küçümsemeyin.