Lastik Yanağında Bulunan Kodlar ve Anlamları

Lastik Yanağında Bulunan Kodlar ve Anlamları

Lastikler fabrikadan çıkarken yanaklarına bir takım rakam ve yazılar eklenir. Bunlar lastiğin yanaklarında bulunur ve cins, boyut, kullanım yeri vs gibi bilgiler içeren kodlardır. Lastik yanağında bulunan bu kodlara bakarak hangi araca takılabileceği konusunda fikir sahibi olunabilir. İlk bakışta karmaşık ve zor bir kod sistemi gibi görünse de lastik kodları kısa sürede anlaşılabilecek yapıdadır. Şimdi bu kodların ne anlama geldiğine bakalım;

• Öncdlikle bu kodun başında bulunan “P” harfi o lastiğin ABD standartlarına göre üretildiğini ifade eder. Bu lastiğin P-metrik bir lastik anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bu lastik binek araçlarda kullanılabilen bir lastik demektir. olduğunu ve binek otomobillerde kullanılmak üzere üretildiğini belirtiyor. Eğer bu kodun başında herhangi bir harf yoksa bu da o lastiğin Avrupa standartlarında üretilen bir lastik olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla da böyle bir lastik için Euro-metrik bir lastik denebilir

.• Baştaki bölümden sonra gelen üç rakam da o lastiğin genişliğini gösterir. Örneğin P245 ile başlayan bir lastik kodu gördüğümüzde bu lastiğin yanakları arasındaki genişliğin 245 mm olduğunu anlayabiliriz. Dolayısıyla bu 3 rakam o lastiğin bir yanağından diğer yanağına olan genişliğini milimetre cinsinden gösterir.

.• Hemen ardından gelen kodda yer alan rakam da boy / en oranını belirtir. P245/40 yazan bir lastikte yüksekliğin genişliğe olan oranının 40 olduğu görülmektedir.

• En/boy oranını gösteren işaretten hemen sonra gelen R harfi ise ürünün RADYAL olduğunu belirtmektedir. Yani lastiği oluşturan katmanların radyal bir şekilde yerleştirildiğini göstermektedir.

• Hemen ardından gelen rakam da jantın çağını ifade eder. Yani bu lastik ancak bu rakamın gösterdiği boyuttaki bir janta monte edilebilir. Lastik montajında dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında doğru lastik boyutunu doğru janta takmak olduğuna önceki yazılarımızda değinmiştik.

• Son olarak gelen rakamlar da yük endeksi ve hız değerlerini gösterir. Mesela burda yazan rakam 100 ise bu lastiğin taşıyabileceği maksimum yükün bu olduğu anlamına gelir. Fakat 100 değerinin karşılığı olan değere Üniversal Lastik Yük Endeksi tablosundan bakılmalıdır. Bu tabloya bakılarak 100 rakamının 800 KG'lık bir yüke karşılık geldiği kolayca görülebilir. Bu da lastiin şişirildiğinde ancak 800 KG'lık yük taşıyabileceği anlamına gelmektedir. Bu rakamdan sonra gelen harf ise maksimum hızı belirtir. Bu rakamlar A dan Z'ye rakamlardan herhangi biri olabilir.

• Ayrıca bazı lastiklerde kar tanesi şeklinde işaretler bulunur. Fakat her lastikte bu işaretler yoktur. Bunun nedeni sadece onaylı kış lastiklerinin bu işarete sahip olmalarıdır. Sonrasında ilave edilen M+S ibareleri de genelde 4 mevsim lastiklerde bulunur. Bunlar da çamur ve kar özelliklerini ifade etmektedir.