Yaz Lastiği Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaz Lastiği Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kışın bitmesiyle birlikte havalar ısınmaya başladı ve otomobillerde kullanılan kış lastiklerinin yerini artık yavaş yavaş yaz lastikleri alacak. Yaz lastikleri mart ayı sonunda mevcut kış lastikleri ile değiştirilebilir. Seçeceğiniz yaz lastiğini arabanıza taktırırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu hatırlatmak isteriz. Örneğin yaz lastiği diş derinliği mutlaka 1.6mm ve üstü olmalıdır. Özellikle 1.6mm olarak belirlenmiş olan bu lastik diş derinliği size daha güvenli bir sürüş sağlamak amacıyla zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca bu diş derinliği yakıt tüketiminde de avantajlar sunarak daha ekonomik bir yolculuk sağlar. Buna ek olarak fren mesafesi de lastiklerdeki bu diş derinliği ile doğru orantılıdır.

Araca yeni takılan ya da depoda mevsim değişimi için bekletilen lastiklerin balans ayarlrı da çok önemlidir. Balans ayarı yapılmadan yola çıkılmaması gerekir. Lastiklerin montajı kesinlikle uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bijonların iyi sıkılmış olması ve lastiklerin yerlerine düzgün ve iyi monte edilmesi gerekir. Bunlara ek olarak da montajdan hemen sonra hava basıncı kontrol edilmelidir. Hava basıncının uygun olmaması durumlarında lastik ömrü azalacağı gibi çeşitli güvenlik açıklası doğurabilme ihtimali ortaya çıkabilir.

Mevsimine uygun lastik kullanımı çok önemli bir konudur. Eğer kış bitimi aracınızın lastiklerini yaz lastikleri ile dğeiştirecekseniz arabada bulunan tüm lastiklerin yaz lastiği olarak değiştirilmesi gerekir. 4 lastikten ikisinin yaz diğerlerinin kış lastiği olarak kullanılmaması gerekir. Yaz lastiği ve kış lastiğinin yolda tutunma performansları birbirinden farklıdır. Bu nedenle her iki tür lastiğin aynı araçta aynı anda kullanılmaması tavsiye edilir.

Fren mesafeleri de farklı olan yaz ve kış lastikleri mutlaka mevsimine uygun kullanılmalıdır. Kış lastikleri kışın zorlu şartlarında (yağmur, kar ya da buzlu yollarda) kullanılmak üzere tasarlanmış ve fren mesafesi daha uzun olan lastiklerdir. Yaz lastiğinde 100km hızla giden bir araç için fren mesafesi 38 metre olduğu halde kış lastiğinde bu mesafe 41 metreye çıkar. Yazın sıcakların arttığı ve yolların daha kuru olduğu dönemlerde yaz lastiği kullanılması güvenliğiniz için zorunludur.

Continental yaz lastikleri güvenli bir sürüş sağlar. Tüm Continental lastikleri yılın tüm zamanlarında zorlu testlerden geçirilerek satışa sunulur.