Lastik Balans Ayarı Nedir? Balans Nasıl Ayarlanır?

Lastik Balans Ayarı Nedir? Balans Nasıl Ayarlanır?

Araca yeni takılan ya dahali hazırda kullanılan lastiklerin ağırlık dağılımlarında bazen farklılıklar oluşabilir. Genelde lastik&jant yük dağılımının eşit olmadığı durumlarla karşılaşılabilinmektedir. Bu gibi durumlarda jantın dengesi bozulur çünkü bölgeler arasında bir yük farklılığı oluşmuştur. Bir bölge diğerinden daha hafif ya da ağır olur. Böyle durumlarda araçta bir titreme ile karşılaşılır. Lastik sırtı daha fazla ve düzensiz aşınır. Lastik ömrünü azaltan bu durumla karşılaşmamak için balans ayarı itina ile yapılmalıdır. Balans ayarını yapan işinde ehli lastik uzmanları gerekli gördüklerinde lastiğe ağırlık ekleyebilir. Böylece lastiklerin yükleri eşit miktarda dağıtılmış olacaktır.

Balans kontrolü belli aralıklarla yapılmalıdır. Özellikle lastiklerden herhangi biri ya da daha fazlası değiştirildiğinde mutlaka balans ayarı yapılmalıdır. Aynı zamanda karşı ağırlıklarda oluşan kayıplar da balans ayarı yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Kısacası yeni lastik satın aldığınızda balans ayarlarını mutlaka yaptırmalısınız.

Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Lastiklerin balans ayarlarının yapılmasına karar verildiğinde lastik tamirciniz lastikteki balans sorununu bulmaya çalışacaktır. Bu dengesizlikler balans ayar makinaları ile bulunur. Lastikteki ağırlık farklılıklarının tespit edilmesiyle birlikte lastiklerin iç ya da dış bölümlerine ağırlıklar eklenerek lastikteki balans dengesizlikleri etkisiz hale getirilir. Bu ağırlıklar genellikle lastiğin yanaklarına monte edilir. Eklenen bu ağırlıklar lastikler dönerken oluşan yük dengesizliklerini bertaraf etmek içindir.

Lastikler aracınızın en önemli parçasıdır. Güvenliğiniz için lastiklerinizin bakımını sürekli yapmalı ve aracınızın diğer parçalarına verdiğiniz önemi lastiklerinize de vermelisiniz. Unutmayın aracı hareket ettiren parça lastik olduğu gibi onu durduran parçası da lastiklerinizdir.