Lastik Türleri ve Özellikleri

Lastik Türleri ve Özellikleri

Araçlarda kullanılan ve arabanızın hareket etmesini sağlayan lastikler kullanım zamanları ve yerlerine göre 3 farklı türe ayrılmaktadır. Bunlar yaz lastiği, kış lastiği ve dört mevsim lastik olarak ifade edilir. 3 lastik türünün de kullanım zamanı ve yerine göre çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır.

Kış Lastiği: Kış lastiklerinin en bilinen ve faydalı özelliği kış şartlarında (yağışlı, buzlu ve soğuk havalarda) diğer lastik türlerine oranla daha fazla frenleme gücü ve kavrama sağlamalarıdır. Soğuk havalarda yolda oluşan buzlanma, don, ıslak zemin vs gibi etkenler aracınızın yola tutunumunu azaltır. Bu da savrulmalara sebep olacağı gibi sürüş kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilecek riskleri doğurur. Bu açıdan kış lastiğini kışın kullanmak yapılması gereken en akıllıca yöntemdir. Kış lastikleri kışa girerken takılmalı ve kıştan çıkıldığında sökülmelidir. Kış lastiğini yaz mevsiminde kullanmamak gerekir.

Dört Mevsim Lastik: Dört mevsim lastik yılın tüm zamanlarında kullanılabilme özelliğine sahiptir. Yazın rahatça kullanılabileceği gibi çok sert olmayan kış koşullarında da kullanılabilen bir lastik türüdür Çamurlu yollarda ve hafif şekilde karlı olan zeminlerde çekiş gücü açısından randımanlı olan lastiklerdendir. Fakat kış aylarında kış lastiği mi yoksa dört mevsim lastik mi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz tabiki kış lastiği olacaktır. Çünkü kış ayında kullanılacak dört mevsim lastikler asla kış lastiği kadar güvenli ve performanslı olmayacaktır.

Yaz Lastikleri: Bu lastik türü dört mevsim lastiklerin özelliklerine sahip olduğu gibi yaz için özellikle ihtiyaç duyulan ekstra özellikleri de barındırmaktadır. Yaz lastiği kuru zeminde kullanılmak üzere tasarlanmış lastiklerdir. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşmediği sürece rahatlıkla kullanılabilen lastiklerdir. Sıcaklık bu derecenin altına indiiğinde yaz lastiklerinden alacağınız performans da düşecektir. Çünkü 7 derece altına indiğinde kavrama gücü azalır ve çeşitli güvenlik sorunlarıyla karşılaşabilmeniz mümkün hale gelir. Tabiki karlı ve buzlu zeminlerde yaz lastiği kullanmak uygun olmayacaktır.

Doğru mevsim şartlarında doğru lastiği seçmek ve kullanmak güvenliğiniz için en önemli unsurların başında gelir. Uygunsuz lastik kullanımı hem size hem de çevrenizde seyreden araçlardaki insanlara karşı güvenlik riskleri oluşturabilir.