Avrupa Lastik Continental
7 Derecede Kış Lastiğine Geçmek İçin 7 Neden
7 Derecede Kış Lastiğine Geçmek İçin 7 Neden

Güvenli kış sürüşü açısından, kış lastiklerine geçmek belki de yapabileceğiniz en önemli şeydir. Peki onları değiştirmek için doğru zaman nedir? Cevap aslında basit: 7 santigrat derece - ve işte bunun 7 nedeni.

1. Kış lastiklerinde kullanılan kauçuk en iyi 7 derece ve altında çalışır

Kış lastikleri, yazlara ve hatta dört mevsimlere göre daha yumuşak bir kauçuk bileşiminden yapılır. Daha sert kauçuk bileşikleri, soğuk havalarda daha da sertleşir, bu nedenle çekiş güçlerini ve kaplamaya "yapışma" yeteneklerini (soğukta da önemli ölçüde sertleşir) kaybederler. Kış lastiklerinin dört mevsimden daha iyi tutunduğu sihirli sayı, tahmin ettiğiniz gibi 7 santigrat derecedir. Bu sıcaklığın altında, yaz lastikleri temelde buz üzerinde donmuş disklerdir, kış lastikleri ise botlardaki takozlardır.

2. Soğuk yüzeyler daha az çekiş sağlar

Aşırı sıcakta asfaltın nasıl biraz yapışkanlaştığını biliyor musun? Yol yüzeyleri, aşırı soğukta lastikler için tam tersidir. Ve Kanada kışları, kuru ve kolay sürüş koşullarıyla tam olarak bilinmez. Kış lastikleri, soğuk ve ıslak yol yüzeylerinde yol tutuşu için özel olarak üretilmiştir.

3. Daha derin dişler, karda daha fazla ısırmanızı sağlar

Bir Kanadalı olarak, karın tam olarak bir davet beklemediğini bilirsiniz - bir gece ortaya çıkar ve şimdi sabah işe gidip gelmeniz bir maceraya dönüştü. 7 santigrat derecede, o ilk sürpriz kara çok yakınız. Ve kışlarınızdaki bu derin dişler, her devirde aynı anda karı, çamuru ve yağmuru uzaklaştırırken, yol yüzeyine temas eden kauçuk miktarını en üst düzeye çıkarmak için karı ısırmak üzere tasarlanmıştır.

4. Sipes ve ne olduklarını bile bilmeden onları neden sevdiğiniz

Lastiklerinizdeki o dalgalı küçük olukları biliyor musunuz? Bunlar yivler ve aslında mükemmel bir mühendislik harikası. Kış lastiğinizin yivleri aşağı doğru dönerek kaldırımla temas ettiğinde küçük cepler gibi açılır ve suyu içlerine çeker. Lastik döndükçe, yivler kapanır ve temel olarak su damlacıklarını lastiğin arkasından dışarı püskürtür.

5. Hidrofilik kauçuk: daha fazla mühendislik dehası

Yol yüzeyiyle temas ettiğinde, nem aslında bir yağlayıcıdır ve en soğuk koşullarda bile nem oluşur. Mikroskobik düzeyde, bir lastiğin yol yüzeyindeki basıncı küçük bir su tabakası oluşturur. Bu nedenle Toyota onaylı kış lastikleri, esas olarak mikroskobik bir sünger gibi davranan ve kış lastiklerinize buzda ve karda daha fazla çekiş sağlayan hidrofilik bir kaplamaya sahiptir.

6. Daha kısa durma mesafesi, çok ama çok daha güvenli bir sürüş anlamına gelir

İngiliz Auto Express Magazine, yaz lastiklerine karşı 7 santigrat derecede ıslak zeminde duran bir kış lastiği setini test etti. 80 km/s'den itibaren tam acil durum ABS freni, kış lastiği donanımlı araç için 35,5 metre ve yaz lastiği donanımlı araç için 42,5 metrelik durma sağladı. Bu 7 metrelik bir fark. Tehlikeli bir durumda 7 metre daha kaymanın ne anlama gelebileceğini düşünün ve kış lastiklerinin güvenlik avantajı ciddi bir şekilde ortaya çıkıyor.

7. Mikro baloncuklar mega etkilidir

Toyota tarafından tavsiye edilen tüm lastikler etkilidir. Ancak lastiklerimizin en iyileri, size daha da iyi çekiş sağlayan başka bir teknolojiye sahiptir. Üst kış lastikleri, çok hücreli bileşiklerden oluşan özel bir kauçuktan yapılmıştır. Esasen, sırt kauçuğunun içinde küçük mikro kabarcıklar vardır. Lastik aşındıkça, küçük baloncuklar açığa çıkar ve bunlar daha sonra yivlerin daha büyük versiyonları olarak hareket ederek lastiğin altındaki buzdan suyu alır ve kaymayı azaltmaya yardımcı olur.