Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastikleri ve Kış Lastikleri Arasındaki Önemli Farklar
Yaz Lastikleri ve Kış Lastikleri Arasındaki Önemli Farklar

Yaz aylarında aracınızda dört mevsim veya kış lastikleri varsa, muhtemelen sıcak sürüş koşullarında ihtiyacınız olan performansı veya yol tutuşunu elde edemezsiniz. Kış, yaz ve dört mevsim lastikleri arasında belirgin farklar vardır. İşte yaz lastikleri ve güneşin kavurduğu yollarda sürüş sırasındaki üstünlükleri hakkında bazı gerçekler.

Yaz Lastikleri ve Kış Lastikleri Arasında Önemli Farklar Vardır

Bir lastiğin malzeme yapısı, sıcak veya soğuk koşullardaki performansını belirler. Elbette diş derinliği ve diğer faktörler kış veya yaz lastiklerinin yol tutuşunu ve performansını etkiler, ancak lastiğin bileşimi lastiğin çeşitli sürüş sıcaklıklarında nasıl sertleştiğini veya yumuşadığını etkiler.

Yaz lastikleri, malzeme tabanında sentetik kauçuk kullanılarak üretilir. Sentetik kauçuk daha yumuşak bir kauçuktur ve 8 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yol ile daha iyi temas sağlar. Bununla birlikte, yaz lastiklerinin artan sentetik kauçuk bileşimi, soğuk kış sürüş koşullarında sertleşmelerine neden olur.

Yaz lastikleri ayrıca kış lastiklerindeki sırt bloklarından daha büyük sırt bloklarıyla üretilir. Artan sırt yüzeyi, lastiklerin sıcak yaz yollarında daha fazla temas etmesini sağlar. Yaz koşullarında sürücüler ıslak ve kuru yaz yollarında daha iyi yol tutuşu, viraj alma ve frenleme deneyimi yaşarlar.

Kış lastikleri donma derecesinin altındaki sıcaklıklarda yumuşaklığını koruyacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle lastiğin malzeme bileşiminde daha fazla doğal kauçuk bulunur. Ekstra kauçuk buzlu ve karlı koşullarda daha fazla yol tutuşu sağlar.

Bununla birlikte, kış lastiklerinde kar toplamak ve buzlu ve karlı yollarda daha iyi çekiş sağlamak için dişler arasında derin kanallar da bulunur. Kış lastiklerinde, yaz lastiklerinin sıcakta viraj alma ve frenleme konusunda daha iyi olmasını sağlayan artırılmış sırt blokları bulunmaz.

Dört mevsim lastikleri kış ve yaz lastikleri arasında bir uzlaşmadır. Dört mevsim lastikleri daha ılıman yaz ve kış koşullarında oldukça iyi performans gösterir ancak çok sıcak yollarda sürüş için en iyi lastik seçimi değildir.

Yaz Lastiklerindeki Rakamlar Size Gerçekleri Söyler

Bir araç lastiğine dikkatlice baktığınızda, yanağına basılmış bir dizi rakam ve harf göreceksiniz. Karmakarışık rakamlar arasında lastik ebadınızı tanıyabilirsiniz, ancak tüm bu rakamlar ve harfler ne anlama geliyor?

Yaz lastikleri, kış ve dört mevsim lastiklerinin aksine sıcaklığa göre derecelendirilir. Lastik ebadı numaralarınızın altında veya yanında bir A, B veya C harfi arayın. Bu harfler lastiğin ısı birikimine karşı direncini gösterir. A derecesi lastiğin ısı birikimine karşı en yüksek dirence sahip olduğunu gösterirken, C derecesi lastiğin ısı birikimine karşı en düşük dirence sahip olduğunu gösterir.

Yaz lastiği dişleri genellikle kış veya dört mevsim lastik dişlerine göre daha çabuk aşınır. Bu nedenle, yaz lastikleri diş aşınması açısından 100 ile 700 arasında bir sayı ile derecelendirilir. Sayı ne kadar yüksekse, lastikler dişlerdeki aşınmaya o kadar iyi direnç gösterir.

Mevsimlik Lastiklerin Endüstri Standardı Yoktur

Lastik üreticileri dört mevsim, kış veya yaz lastiklerinin performansı ve bileşimi ile ilgili olarak kendi standartlarını belirler. Her lastik şirketi kendi ürününün sırt tasarımını, ısı direncini ve malzeme yapısını belirler.

Uygun bir mevsim lastiği seçmenize yardımcı olacak dört mevsim, kış veya yaz lastikleri için herhangi bir devlet tanımı da bulunmamaktadır. Peki yaz sürüşünüz için hangi lastik türünün en iyi sonucu vereceğini nasıl bileceksiniz?

Yaz lastiği seçeneklerinizi daralttığınızda lastik tedarikçinizden tavsiye isteyin. Uzmanlar, özel araç sınıfınız ve benzersiz yaz sürüş koşullarınız için doğru yaz lastiğini seçmenize yardımcı olabilir.