Avrupa Lastik Continental
Geleceğin lastiği; Akıllı sensörler
Geleceğin lastiği; Akıllı sensörler

Önleyici bakım uzun zamandır araçların uzun ömürlü olmasının anahtarı olmuştur. Aracınızı en iyi durumda tutmak için izleme sistemlerine ve erken uyarı işaretlerine dikkat etmelisiniz. Aracınız aşırı ısındığını gösterir göstermez, kalıcı hasarı önlemek için motor sıvılarınızı yeniden doldurursunuz; camda küçük bir çatlak görürseniz, tüm ön camınız kırılmadan önce tamir edersiniz; Lastik Basıncı İzleme Sisteminiz (TPMS) basıncınızı kontrol etmenizi söylerse, bir sonraki benzin istasyonunda kenara çeker ve lastiklerinizin havasını doldurursunuz. Yeni nesil lastik sensörleri sadece lastik basıncını izlemekle kalmayacak, aynı zamanda anormal sıcaklıkları kaydedecek, küçük patlakları tespit edecek, tehlikeleri tahmin edecek ve hasar oluşmadan önce araç sahiplerini veya sürücüleri uyaracaktır.

Akıllı lastik sensörleri;

... onarım ve bakım maliyetlerini azaltın

... daha konforlu bir sürüş sağlar

... sürdürülebilirliği artırmak

... aşınma ve yıpranmayı en aza indirir

... yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkarın

Akıllı lastiklerin kestirimci bakımı nasıl bir üst seviyeye taşıdığını öğrenin

Optimum lastik basıncını korumak istemenizin ana nedeni araç güvenliğidir - sonuçta, tüm ani tekerlek arızalarının yaklaşık yüzde 40'ı yetersiz şişirilmiş lastiklerden kaynaklanmaktadır. TPMS'ye dikkat etmek ve gerektiğinde hava doldurmak aynı zamanda aracınızın verimliliğini ve sürdürülebilirliğini de artırır. Doğru lastik basıncını korumak yakıt tasarrufu sağlar ve her sürüşünüzde kilometre performansını artırır. Ayrıca patlak riskini azaltır, aracınızı daha duyarlı hale getirir, suda kızaklamaya karşı korur ve fren tutuşunu ve yön dengesini geliştirir.

Akıllı sensörler başka neleri ölçecek?

Günümüzde birçok ülkede zorunlu olan ve çoğu yeni otomobilde standart donanım olarak sunulan TPMS sensörleri, mükemmel basıncı korumak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri zaten sağlıyor. Peki ya lastik sağlığının genellikle çok geç olana kadar görünmez kalan diğer yönleri? Akıllı sensörler bunlara göz kulak olacak, böylece sizin göz kulak olmanıza gerek kalmayacak.

Lastik dişleri siz sürerken yolu kavrar ve özellikle yağışlı havalarda çekiş gücünün korunması ve aracın kontrolü için hayati önem taşır. Akıllı sensörler, lastiklerin dişlerinin ne zaman değiştirilecek kadar azaldığını size bildirir.

Lastik sıcaklığı genellikle patlamadan önce artar ve bir şeylerin yanlış gittiğine dair bir işaret verir. Akıllı sensörler ayrıca nem (kar, yağmur, buz) veya diğer tehlikeli yol koşullarını gösteren sıcaklık değişiklikleri konusunda da sizi uyaracaktır.

Küçük patlaklar gibi lastik arızaları, özellikle de yavaş bir sızıntı çok uzun süre fark edilmezse, büyük bir acı olabilir. Akıllı lastik sensörleri sizi anında uyararak lastiğin daha fazla hasar görmesini önler ve kaza riskini en aza indirir, böylece otomobil güvenliğini büyük ölçüde artırır.