Avrupa Lastik Continental
AB Lastik

AB Lastik

Lastik seçimi yapmak çoğu zaman gerçekten zor olabiliyor. Satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken pek çok kriter var. En önemlisi ekonomik şartlar ve yaşanan coğrafyadaki iklim koşullarıdır. Yakıt verimliliği sağlaması, güvenli sürüş ve uzun ömürlü olması da diğer kriterlerdendir. Lastik alımı yaparken bilinçli olmayı önemli hale getiren yeni uygulama, Avrupa lastik etiketi sistemidir.

AB LASTİK ETİKETİ ZORUNLULUĞU

2021 Mayıs ayı itibariyle bu uygulama zorunlu hala geliyor. Temel olarak küresel iklim ve enerji politikalarından ortaya çıkıyor. Avrupa lastik olarak tabir edilen bu etiket sisteminde yer alan kısımlar şöyledir:

  • Etiketin üst kısmında lastiğin standart bilgileri yazılıyor. Marka, tescil adı, ebat gibi bilgiler bu bölümdedir.
  • Lastiğin enerji verimliliği gösteren grafik, etiketin sol tarafında yer alıyor. Lastik yola temas edip aşındıkça ısınıyor ve araçta enerji kaybına neden oluyor. Eğer bu ısı azaltılırsa yakıt tüketimi de azalıyor. Bu nedenle yakıt ile lastik arasında doğrudan bir orantı vardır. A’dan E’ye verilen listeyle bu derecelendirme etikette gösterilir.
  • Islak zeminde yol tutuş derecesi etiketin sağ kısmında gösteriliyor. Burada baz alınan değer ıslak zemindeki fren mesafesidir. Lastik sürüş güvenliği için en önemli unsurdur. Hava koşulu ne olursa olsun, zemin şartları ne olursa olsun lastik yola tutunmalıdır. Yine A’dan E’ye derecelendirme çizelgesi ile lastiğin ıslak zemindeki performansı belirtiliyor.
  • Etiketin en alt kısmında ise lastiğin desibel cinsinden gürültü seviyesi gösteriliyor. 80 km hızla giden bir aracın lastiği motorundan daha çok gürültü yapabiliyor. Yuvarlanma gürültüsü denen bu duruma yol yüzeyi kadar lastiğin tipi de etki ediyor. Bu nedenle yeni etiketlerde bu derecelendirme de bulunuyor.
  • Kar tanesi, buzlu yol tutuş ve üç dağ simgesi gibi sembollerle, özellikle çetin hava ve yol koşullarında güvenli sürüş için gerekli derecelendirmeler gösteriliyor. Bu işaretlerin bulunduğu lastikler çok ciddi testlerden geçiyor. Kış şartlarında yüksek performansı garanti ediyor.

QR kodu ile de ekstra özellikleri görebilir, lastik hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Güvenliğiniz için önemli bir uygulama olan, Avrupa lastik etiketlemesinin hızla yayılacağı düşünülüyor.