Avrupa Lastik Continental
Ağustos Sıcaklarının Üstesinden Yaz Lastikleriniz ile Gelin
Ağustos Sıcaklarının Üstesinden Yaz Lastikleriniz ile Gelin

Yaz lastikleri, yaz koşullarında ve sıcak iklimlerde optimum performans sağlamak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Diğer mevsimlik lastik türleriyle (kış lastikleri gibi) karşılaştırıldığında, yaza özel lastik performansı hemen netleşmeyebilir. Sonuçta, hemen hemen her lastik, koşullar sıcakken ve yollar kuru veya ıslakken çalışacak şekilde tasarlanmıyor mu?

Çoğu lastiğin bu temel performansı sağladığı doğrudur, ancak yaz lastikleri yalnızca bu koşullarda benzersiz bir şekilde optimize edilmiş performansa odaklanır. Mühendislik ve tasarım denkleminden diğer mevsimsel koşullar çıkarıldığında, lastik üreticileri, kesinlikle yaz koşulları için lastik performansını ve özelliklerini en üst düzeye çıkarabilir ve bu oldukça avantaj olabilir.

Modern lastik teknolojisi, yıl boyunca ve çok mevsimli lastik performansına dikkat çekici ölçüde izin verirken, çeşitli lastik performanslarının tavizlerle birlikte geldiği bir durum olmaya devam etmektedir. Yağmur, kar, buz ve bunların arasındaki her şeyin yanı sıra tüm sıcaklıklarda yeterli çekiş sağlamak üzere tasarlanmış bir lastik, daha dar odaklı bir lastik kadar yetenekli olmayacaktır. "Bütün esnafların krikosu, hiçbirinin efendisi" atasözü burada geçerlidir. Her bir disiplinde (koşma, yüzme ve bisiklete binme) yetenekli triatletler gibi dört mevsim lastiklerini düşünün. Bununla birlikte, triatletler genellikle bu disiplinlerden herhangi birinde tek bir etkinliğe odaklanan, antrenman yapan ve katılan sporcular kadar yetenekli değildir.

Yaz lastikleri, sıcaklıklar sıcakken ve yol koşulları kuru veya ıslakken üstün performans sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu dar mühendislik odağı, daha spesifik performans üretir.

Tüm yıl yaz lastiklerini kullanabilir miyim?

Dört mevsimlik bir ülkede yaşıyorsanız, kesin cevap “hayır” olacaktır.

Olağanüstü yaz/sıcak hava performansı, tamamen kışın çekiş gücü pahasına gelir. Yaz lastikleri, dondurucu koşullarda ve kesinlikle kar veya sulu karda yeterli çekiş sağlamayacaktır. Kış koşullarında yaz lastikleri ile araç kullanmak iki kere yapmayacağınız bir hatadır...Sözümüze güvenin.

Bu nedenle, yaz lastikleri kullanıyorsanız, mevsimler değiştiğinde bunları dört mevsim veya kış lastikleriyle değiştirdiğinizden emin olun. Kış lastikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yaz lastikleri için en iyi sıcaklık nedir? Yaz lastikleri ne zaman takılıp çıkar?

Yaz lastikleri, sıcaklıklar sürekli olarak bu işaretin üzerinde olduğunda devam etmeli ve sıcaklıklar sürekli olarak altında olduğunda çıkar.

Soğuk hava yaz lastiklerime zarar verir mi?

Yaz lastiklerinin donma sıcaklıklarında yetersiz kalmasının başlıca nedeni, sıcak havalarda mükemmel esneklik ve çekiş sağlayan, ancak kış koşullarında sertleşen ve esasen "donan" bileşiklerle oluşturulmuş olmalarıdır. Sonuç olarak, lastik sırtı yol yüzeyi ile düzgün bir şekilde etkileşime giremez ve yol tutuşu tehlikeye girer. Aslında, bazı UHP lastikleri 50°F'nin altındaki sıcaklıklarda önerilmez.

Yaz lastiklerinin rutin olarak "donma/çözülme" döngülerine tabi tutulmasını önermiyoruz. Bu aktivite, yaz lastiklerinin performansını ve dayanıklılığını bozabilir.

Geçiş yaptıktan sonra yaz lastiklerinizi kış boyunca nasıl saklamalısınız?

İdeal olarak yaz lastikleri, sıcaklık kontrollü bir binada veya evde tutulmalıdır. Bir sonraki en iyi seçenek garajdır. Yaz lastiklerinin kış boyunca açık havada saklanmasından tamamen kaçınılmalıdır. Mevsim değişikliği için o yaz lastiklerini çıkarma zamanı geldiğinde lastik saklama ipuçlarımıza göz atın.