Avrupa Lastik Continental
Araç Lastiği Ömrü Nasıl Uzatılır?

Araç Lastiği Ömrü Nasıl Uzatılır?

Araçların sürüş kalitesini ve güvenliğini etkileyen unsurların başında lastikler gelmektedir. Araç lastiklerine her ne kadar özen gösterilirse ömürleri o kadar uzun olmakta ve sürücüleri çeşitli risklerden kurtarmaktadır. Bu noktada özellikle, uzun ve virajlı yolculuklarda trafiğe çıkmadan önce mutlaka lastik kontrollerinin yapılması ve bir risk teşhis edildiğinde gerekli yerlere başvurulması gerekmektedir. Ayrıca araç lastikleri bilinenin aksine sadece yol kontrolünü değil yakıt tüketimini de etkilemektedir. Peki, araç lastiği ömrü nasıl uzatılır ?

Düzenli Lastik Kontrolü

Araçlarda can ve mal güvenliğini sağlamak adına belirli aralıkla lastik kontrolünü yaptırılması gerekmektedir. Bu süre genellikle 15 günde bir olarak bilinmekte ve bu süre içerisinde; basınç, hasar, hava, diş derinliği ve hiza kontrolü yapılmaktadır.

Bu noktada, araç lastiğindeki basınçların mutlaka araca uygun şekilde uygulanması gerekmektedir. Her araca uygun farklı basınç değerleri bulunmaktadır. Lastik basınçlarında referans aralığın dışına çıkılması halinde araç performansı ve yakıt tüketimi konusunda aksaklıklar ile karşılaşılmaktadır. Bu noktada kişiler aracına uygun basıncı, kullanma kılavuzu ya da araçlarının üzerindeki bilgilerden öğrenebilirler. 

Araç lastiklerinin doğru bir şekilde şişirilmemesi sonucunda ise yine benzer problemlerle karşılaşılmaktadır. Bunlardan ilki araç performansının düşmesi ve lastiklerin zaman içerisinde aşınıma uğramasıdır. Diğeri ise araç lastik hizalarının değişmesidir. Lastik hizalarında dengesizlik olması sonucunda araç bir kısma yönelmeye meyilli bir hale gelmekte ve riskli durumlarda kazaya sebebiyet verebilmektedir.

Mevsime Uygun Araç Lastiği Kullanımı

Mevsime uygun araç lastiği kullanımı ; can ve mal güvenliği açsından oldukça önemli bir konudur. Yazın kış lastiği kullanmak, araç lastiklerinin çabuk aşınmasına ve performansını olumsuz yönde etkilemesine sebep olmaktadır. Bunların yanı sıra yaz mevsiminde kış lastiklerinin kullanımı araçların fren mesafesini de uzatmaktadır.

Karlı havalarda ise, kış lastikleri kullanımı uygun olmakla birlikte lastiklerin basıncı önem arz etmektedir. Karlı havalarda lastik basıncını düşürmek yapılan en büyük hatalardan biridir. Kış mevsimlerinde araç lastik basınçlarının düşürülerek kullanılması araç performansını kötü yönde etkilemekte ve lastiklerin aşınmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebeple kış mevsimlerinde lastik hava basıncının 2 PSI arttırılması önerilmektedir. Bu şekilde ilerlenen yolda kar ve buz aşımı daha kolay olacak ve aşınma engellenerek araç lastik ömrü de uzayacaktır.