Avrupa Lastik Continental
Araç Lastik Kontrollerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç Lastik Kontrollerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç ile yolun temasını sağlayan lastikler, araçların en önemli parçalarından biridir. Bu noktada lastik bakımlarının düzenli olarak yapılması ve herhangi bir aksaklık ile karşılaşıldığında gerekli noktalara başvurulması gerekmektedir. Araç lastik kontrolü işlemlerinde genel olarak; hasar, hiza ve basınca bakılmaktadır. Bu üç noktadan herhangi birinde sorun çıkması durumunda aracın sürüş kalitesi de olumsuz yönde etkilenmektedir.

Hava ve basınç kaynaklı oluşan lastik problemlerinde sürücüler genellikle bu durumun farkına varamamaktadır. Çünkü lastik patlaması durumu da dahil olmak üzere bu durumlar araçlarda pek belirgin bir şekilde kendini göstermemektedir. Bu sebeple düzenli aralıklarla araç lastik kontrolü yaptırmak oldukça mühimdir. Özellikle uzun ve virajlı yolculuğa çıkılacağı zamanlarda araç kontrollerine ekstra özen göstermek olası can ve mal kaybının da önüne geçecektir.

Hiza Sorunu

Araç lastiklerinde meydana gelen problemlerin arasında hiza sorunu oldukça mühimdir. Nitekim hiza sorunu sonucunda araçlar yolun bir tarafına doğru eğim yapmaktadır. Bu eğim ve hiza sorunu büyük oranda ise yolculuk sırasında kaza sonuçlanma riski oldukça yüksektir. Bu sebeple aracınızda yolun bir tarafına eğim yapma gibi sorunlar hissediyorsanız, aracınızı mutlaka muayeneye götürmeniz gerekmektedir. Peki, araçta lastik hizası sorunları hangi durumlardan kaynaklanmaktadır?

Lastiklerde meydana gelen denge ve hiza sorunları genellikle yanlış yerleştirmeden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında lastik patlaması ya da düşük hava gibi sorunlar dengesizliğe yol açabilmektedir. Bunun için araç lastiği öncelikle her açıdan kontrol edilmeli ve gerekiyorsa yeterli bir hava ile doldurulmalıdır.

Basınç ve Hava Sorunu

Lastiklerde basınç ve hava sorunu sürücülerin en çok karşılaştığı zorluklardan biridir. Lastiğin aşınma kontrolü için en bilindik yöntem para yöntemidir. Bozuk para ile yapılabilecek olan yöntemde bir lira kullanılarak lastiğin aşınma oranı gözlemlenebilmektedir. Bu işlem bozuk paranın yanı sıra gerekli cihazlarla da yapılabilmektedir.

Araçlardaki lastik basınçları mevsime göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada yaz ve kış mevsimlerine uygun lastik basınçlarını kullanabilirsiniz. Gereğinden az ve çok miktarda basınç kullanmak aracın sürüşünü olumsuz yönde etkileyecek ve uzun vadede patlama ve yıpranmaya sebebiyet verecektir.