Avrupa Lastik Continental
Araç Lastik Kontrolü Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Araç Lastik Kontrolü Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Araç lastik kontrolü , can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla belirli aralıkla yaptırılması gereken bir işlemdir. Araç lastik kontrolünün ne zaman yapılacağı hakkında birçok kişi farklı açıklamalarda bulunsa da; düzenli olarak araç kontrolüne gidilmesi gerektiği bir gerçek. Bu noktada akla ilk olarak lastik havasının inmesi ya da patlaması gelmektedir. Bu durumlar çok şiddetli bir şekilde yaşanmadığı sürece genellik sürücü tarafından hissedilmemekte ve ileri zamanlarda kişilere büyük bir risk oluşturmaktadır. Peki, araç lastik kontrolü ne zaman yaptırılmalıdır ?

Genel olarak 15 günde bir kontrolünün yaptırılması önerilen araç lastikleri, uzun vadede işlevini yitirecek hale gelebilmektedir. Bu sebeple düzenli olarak yaptırılan lastik kontrolleri sayesinde güvenli bir sürüş yapabilirsiniz.

Araç Lastik Kontrolü Yaptırmanın Önemi

Araç lastik kontrollerinizi düzenli olarak yaptırarak; güvenli bir sürüş deneyimi, araç yakıt tüketimi tasarrufu ve güvenli araç kontrolü gibi etkilerden yararlanabilirsiniz. Araç lastik kontrollerinde dikkat edilen konuların başında lastik havası gelmektedir. Yolculuk sırasında araç lastiği havasının az olması, lastiğe zarar vermektedir. Uzun vadede ise lastik değişimine kadar giden bu duruma karşı dikkatli olmak ve lastik havasını gerekli oranlarda kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış kullanıma maruz kalmış olan lastikler yolculuk sırasında kaza gibi ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Araç Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Genel olarak 15 günde bir yaptırılması önerilen araç lastik kontrolü , olası kaza ve kayıp risklerinin önüne geçmektedir. Lastik kontrolü sırasında genellikle detaylı bir şekilde incelenen üç husus bulunmaktadır. Bunlar ise; basınç, aşınma ve tekerlek dengesidir. Bu özelliklerden herhangi birinde aksaklık meydana gelmesi sonucu araç sürüş kalitesi olumsuz yönde etkilemekte ve uzun sürede kaza riski oluşturabilmektedir.

Araç lastiğinde meydana gelen sorunlar çoğu zaman ilk aşamalarda anlaşılamasa da ilerleyen sürelerde hissedilebilir hale gelebilmektedir. Bu sebeple aracınızla ilgili herhangi bir şikayetiniz varsa muayene sırasında bu durumu görevli kişiye bildirmeniz ve incelenmesini talep etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde araçta meydana gelmiş olan aksaklık daha pratik bir şekilde saptanacaktır.