Avrupa Lastik Continental
Aracınız İçin Doğru Kış Lastiklerini Nasıl Seçersiniz?
Aracınız İçin Doğru Kış Lastiklerini Nasıl Seçersiniz?

Kış lastikleri, sadece sırt deseninde değil, yaz ve dört mevsim lastiklerinden farklıdır. Her üretici, lastik performansının bozulduğu belirli bir sıcaklık aralığında lastiklerin çalışmasına uygun benzersiz kimyasal bileşimler seçer. Düşük sıcaklıklarda, yaz lastikleri daha az elastiktir ve artık uygun çekiş, minimum fren mesafesi ve diğer temel özellikleri sağlayamaz.

Birçok araç sahibi, dört mevsim lastiklerinin yıl boyunca kullanılabileceğini düşünür, ancak aslında bu tür lastikler şiddetli donlar için tasarlanmamıştır. Orta hava koşullarında ve yüksek kaliteli yol yüzeyinde (kuru veya hafif ıslak) kullanım için tasarlanmıştır. İdeal olarak dört mevsim lastikleri, kış ve yaz lastiği setine ek olarak öncelikle sezon dışı için tasarlanmıştır.

Bu nedenle içinde bulunulan mevsime uygun lastik takılmalıdır. Üreticiler, sıcaklık birkaç gün boyunca +5 °C'nin altında kaldığında kış lastiklerinin takılmasını önermektedir. Ukrayna'daki hava koşulları nedeniyle, lastiklerin Ekim sonu veya Kasım başında değiştirilmesi önerilir.

Kış Lastiği Çeşitleri

İyi bir lastik seçmek için, her bir kış lastiği tipinin özellikleri bilinmelidir. Yapım tipine göre çivili ve sürtünmeli kış lastikleri bulunmaktadır. İkincisi iki sınıfa ayrılır: İskandinav ve Avrupa. Belirli iklim koşullarında kullanıma uygun olan bu üç tip lastiğin özelliklerini daha detaylı inceleyelim.

Çivili Lastikler

Bu tür lastiklerin yapısı, ıslak, karlı ve buzla kaplı yollarda en iyi tutuşun yanı sıra yüksek kaliteli ve doğru frenleme sağlayan metal kaymaz çivileri içerir. Çivili lastikler genellikle sert, kuru ve buzla kaplı yüzeylerde sürüş için kullanılır.

Lastikler bu kadar benzersiz özelliklere sahip olduklarından oldukça gürültülüdürler. Ayrıca kuru asfaltta özelliklerini kaybederler ve çabuk aşınırlar. Çivili lastikler, şehir dışında çok zaman geçirenler veya yolların genellikle buzla kaplı olduğu küçük kasabalarda yaşayanlar için uygundur.

İskandinav Tipi Sürtünme Lastikleri

Bu tür lastikler, çivili modellere benzer özelliklere sahiptir - temel fark, çivilerin olmamasıdır. "İskandinav" lastikleri, çok düşük sıcaklıklarda ve karla kaplı yollarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sırt desenindeki karı sıkıştıran çok sayıda lamel sayesinde gerekli yol tutuş özellikleri sağlanır.

İskandinav tipi kış lastikleri yumuşaktır, bu nedenle buzda çok verimli değildirler ve kuru asfaltta daha çabuk aşınırlar. Yoğun kar yağışı ve uzun, soğuk kışların yaşandığı bölgelerde bu tür lastiklerin kullanılması tavsiye edilir. Bu tür lastiklerle, kar yağışı ve büyük kar yığınları konusunda endişelenmenize gerek yok. Ayrıca bu lastikler yüksek hız, kolay viraj alma, keskin hızlanma ve frenleme sağlar.

Avrupa Tipi Çivili Lastikler

Bu lastikler, İskandinav lastiklerinin tam tersidir. Cırt cırtlı lastikler, kışları ılıman ve nemli, sık yağmurlu bölgelerde ve sürekli ıslak karla kaplı yollarda idealdir. Çivili olmayan lastikler, yüksek hızda sürerken bile sulu karda iyi yol tutuşu sağlar. Ancak buzlu yolda ve dolu karda bu tür lastiklerle araç kullanırken dikkatli olunmalıdır. Avrupa Velcro lastikleri genellikle bir şehirde veya temiz asfalt yolda düşük sıcaklıkta sürüş için uygundur.

Yeni Lastik Almanın Tam Zamanı Ne Zaman?

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte kış lastiği takmak zorunlu hale geldiği için pek çok araç sahibi için oldukça önemli bir soru.

Kış lastiklerinin aşınma derecesinin belirlenmesi önemlidir. Bunu yapmak için, sırt deseninin maksimum artık yüksekliğini ölçün ve 1,6 mm'den az değilse (binek lastikleri için), o zaman lastikleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Çivili lastiklerde yeterli sayıda çivi olmalı ve paslanma olmamalıdır.

Doğru lastikleri satın almak için üretim tarihini içeren işaret okunmalıdır. Lastiklerin üretim haftasını ve yılını gösteren dört haneden oluşur. Sadece üç numara varsa, lastikler geçen yüzyılda üretildi.

Kış Lastiklerini Sadece Sürüş Tekerlerine Takabilir miyim?

Türkiye'deki birçok otomobil sahibi, kış lastiklerinin yalnızca iyi frenleme, buzda hızlı kalkış ve yoğun kar için gerekli olduğuna inandığından, bu çok yaygın bir sorudur. Ancak kış lastiklerinin yerine getirdiği birkaç başka işlev daha vardır.

Kaygan yollar çok tehlikelidir. Çivili lastiklerle bile bir arabanın buz birikintisine saplanması yaygın bir durumdur. Ve bir eksende kış lastikleri, diğerinde normal yaz lastikleri olsaydı ne olurdu? İkincisi, şiddetli donda sertleşebilir ve çatlayarak, yolun en kolay alanlarında ve düşük hızda bile arabanın yana doğru kaymasına neden olabilir. Elbette, çoğu sürüş türüne bağlıdır, ancak hayatınızı ve arabanın kendisini riske atmak aptalca ve tehlikeli bir karar olacaktır. Bu nedenle kış lastikleri tüm tekerleklere takılmalıdır.