Avrupa Lastik Continental
Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Balans ayarı nasıl yapılır kısmını açıklamadan önce balan nedir bilmek gerekir. Lastik ve tekerlek düzeneğinde, kullanım sırasında oluşan ağırlığın eşit dağılması için uygulanan dengeleme işlemine balans ayarı deniyor. Aracın lastik üzerinde ilerlediği düşünülürse özellikle her lastik değişiminde balans ayarının yapılması gerekiyor.

Dört lastik arasında janttan ve kullanılan lastik çeşidinden kaynaklı ağırlık farkı oluşur. Ufak bir dengesizlik bile aracın sürüşünde ve güvenliğinde sorun yaratabilir. Bu nedenle balans ayarı önemlidir. Dengeli bir balans ayarı sayesinde lastiğin ömrü de uzun soluklu olur. Hafif ve titreşimsiz bir sürüş sağlar.

BALANSIN BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Özellikle araç devamlı olarak kullandığınız bir araçsa bunu takip etmek ve anlamak daha kolay olur. Balansın bozulduğunu anlamanızı sağlayacak maddeleri sıraladıktan sonra balans ayarı nasıl yapılır onu açıklayacağız.

  • Direksiyon titriyorsa: Lastikler arasında ufak bir ağırlık farklı bile olsa direksiyon titreme yapar. Kullanılan lastikler eskimiş ve aşınmışsa tüm kabinde hissedilen bir titreşim oluşur.
  • Direksiyon kontrolünde zorlanılıyorsa: Balans ayarı bozuldukça, dengesizlikten kaynaklı kontrolde zorlanma yaşanır. Sürüşünüzü rahatsız hale getirir. Direksiyonun tepki verme süresi de değişeceği için yönlendirme sorunları ortaya çıkar.
  • Yakıt tüketimi yükseliyorsa: Dengesizlikten kaynaklı zorlanma motorun çalışmasını da etkiler. Bu baskı sonucu motor daha çok çalışır ve yakıt tüketimi artar.
  • Lastiklerde farklı ve dengesiz aşınmalar oluşuyorsa:Dört lastik de kontrol edildiğinde simetrik olmayan aşınmalar görülür. Desen ve dişlerdeki değişiklikleri kontrol ederek balans durumunu takip edebilirsiniz.

Bu maddelerin hepsini ya da bir tanesini aracınızda gözlemliyorsanız balans ayarı yaptırmalısınız. Peki balans ayarı nasıl yapılır? Rot ayarında farklı bir uygulama olarak lastikler çıkarılır. Dengeli dönüş için jantların üzerine ağırlık ilave edilir.

  • Lastikler jantlarıyla beraber sökülür. Balans makinesinde iç ve dış ölçümleri yapılır.
  • Makinenin çalışma kolu indirilir ve lastiklerin dönmesi sağlanır.
  • Bilgisayara bağlı olan makine, dengesizlik miktarını ölçer ve uygulanması gereken ağırlıkları belirler.
  • Lazerle tespit edilen noktalara düzgün bir şekilde ağırlıklar monte edilir. Lastikler düzenekten alınıp araca takılır.

Artık araç güvenli sürüş için hazır haldedir. Her lastik değişiminde ve uzun yolculuk öncesi balans ayarı yapılması önemlidir.