Avrupa Lastik Continental
Continental Otomatik Lastik Test Sistemi

Continental Otomatik Lastik Test Sistemi

Continental üreteceği lastiklerin ilk aşaması olan inovasyon esnasında ürünleri kapsamlı bir şekilde test eder. Bu testler uzun zamandır kalitesi kanıtlanmış olarak kullanılan bir çok testin birlşiminde oluşan bir gruptur. Kendini ispat etmiş ve artık standart olarak kabul edilmiş olan bu testlerin yanında günümüz şartları ile yeniden hayata geçirilen yeni testler de uygulanmaktadır. Continental son derece gelişmiş ürünlerini piyasaya sürmeden önce hep en ileri test teknolojileri ile ürünlerini sürekli test eder.

Yılın her zamanı çeşitli ülkelerde sadece test amaçlı kurulan bazı Contidrom pistleriile lastikler test edilir. Bu pistlerden şu an için ABD, İsveç, Zelanda ve İspanya'da bulunmaktadır ve lastikler bu pistlerde sürekli test edilmektedir. Bu contifrom pistleri bağımsız uzman otomotiv ekipleri tarafından referasn olarak gösterilen pistlerdir. Bu sayede yaz kış demeden her mevsim ve koşulda lastikler test edilebilir hale gelmiştir. Üstelik hayata geçirilen bu tesisler ile yapılan testler modern test araçlarının ve teknolojilerinin kullanıldığı merkezler haline getirilmiştir.

Her yıl 140.000 lastik bu merkezlerde test ediliyor. Testler sırasında bu lastiklerin toplam kat ettikleri mesafe ise 200 milyon km'yi bulmaktadır.Bu testleri gerçekleştiren ekip de işinde uzman uluslararası profesyonel sürücülerden oluşuyor. Bu ekibin bir yıl içinde gerçekleştirdiği testler 60 bini aşıyor. Üretilecek olan her lastik projesinde o inovasyon ürünü üretilmeden önce dünyayı tam 500 kez dolaşacak şekilde test ediliyor.

Testler esnasında insansız araçlar da kullanılıyor. Bu araçlar ile lastikler sert ve çetin koşullara maruz bırakılıyor. Örneğin bu insansız araçlar lastiği önce 120 km'nin üstündeki bir hıza çıkarıp ardından açısı belirlenmiş rampalı bir yolda fren yaptırılıyor. Bu rampalar hidtolikle çalışan özel olarak oluşturulmuş ve açısı duruma ve şarta göre değiştirilebilen sistemlerden oluşuyor. Bu testlerin her türlü hava koşulunda yapıldığını dile getirmiştik. Mesela istendiğinde yağışlı bir yol istendiğinde kuru bir zemin oluşturulup testler başarı ile gerçekleştirilebiliyor. Hatta bu zemin ihtiyaca göre karlı ve buzlu bir yol haline bile getirilip lastikler bunun üzerinde test edilebiliyor. Hava koşullarından bağımsız yapılabilen bu testler ile tekrarlanabilirlik %70 oranında artmış ve test sonuçları gerçeğe en yakın hale getirilmiş olunuyor.