Avrupa Lastik Continental
Continental Yenilikçi Çarpışma Uyarı Sistemi
Continental Yenilikçi Çarpışma Uyarı Sistemi

Continental, Deutsche Telekom ile birlikte, bağlantılı araçlar ile bisikletliler, scooter sürücüleri ve yayalar gibi savunmasız yol kullanıcıları arasındaki kazaları uyaran bir sistem geliştiriyor. 5G teknolojisi, uydu konumlandırma (GPS), hızlanma sensörleri, mobil iletişim ve bulut bilişime dayanan bu çözüm, arabaların ve bisikletlerin aldığı yolları hesaplar. Aynı anda karşıya geçmelerinin muhtemel olması durumunda, sistem her iki yol kullanıcısını da mobil iletişim aracılığıyla gerçek zamanlı olarak yaklaşan çarpışma konusunda uyarır. Dijital koruyucu melek çarpışma uyarı sistemi, Alman Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir ve bu sistemin ilk yol testleri başarılı olmuştur.

Bu çözüme dayalı “Bisikletçiler için Dijital Koruyucu Melek” başlıklı ortak bir proje, yakın zamanda Arthur D. Little ve ATZ/ MTZ grubunun bir girişimi olan Otomotivde Sürdürülebilirlik Ödülü'nü kazandık. Bu ödül, ortağımız T-Systems ile birlikte kazanıldı.

Çarpışma uyarı sistemi, Deutsche Telekom tarafından sağlanan bir akıllı telefon uygulamasını, test alanının son derece hassas bir dijital haritasını ve Continental'den gelen bir algoritmayı içeriyor. Savunmasız yol kullanıcıları, araçlar ve servisler gibi yol kullanıcılarının anonimleştirilmiş verileri akıllı telefon aracılığıyla buluta gönderilir. Böylece konum, yön ve hız hakkındaki bilgiler algoritma tarafından hesaplanır ve son olarak uygulama yol kullanıcılarını tehlikeli durumlara karşı uyarır - tümü gerçek zamanlı olarak.

Çarpışma uyarı sistemi, araç konum ve hızlanma değerlerini mobil iletişim yoluyla buluta ilettiğinde bilgi alıyor. Benzer şekilde, bisikletçi veya diğer savunmasız yol kullanıcıları da bu bilgileri akıllı telefonları aracılığıyla buluta gönderir. Ardından sistem, sonraki beş saniye için yolları hesaplar ve bir çarpışma olması durumunda araca ve savunmasız yol kullanıcısının cihazına bir uyarı gönderir. Bu bilgilerin her iki yol kullanıcısına da mümkün olan en kısa sürede ulaşmasını sağlamak için, mobil ağdaki olası çarpışma konumuna her zaman en yakın bulut bilgisayarı kullanılır. Bu işlem, son derece kısa yanıt süreleri sağlayan çok erişimli uç bilgi işlem olarak bilinir.

Korunmasız yol kullanıcılarının genellikle karayolu trafiğinde gözden kaçırıldığı söyleniyor. Ek olarak, Avrupa Yol Güvenliği Konseyi'ne göre, yayalar veya bisikletliler ile motorlu taşıtlar arasındaki kazaların yüzde 80'inden fazlası, savunmasız yol kullanıcıları için ölümcül şekilde sonuçlanıyor. Çarpışma uyarı sistemi ile hassas yol kullanıcılarına dijital bir koruyucu melek sunuyoruz. Bu sistemin anahtarı, Avrupa'daki nüfusun yaklaşık yüzde 85'inin bir akıllı telefon kullanması gerçeği etrafında yeniden uygulanan yüksek düzeyde bağlantıdır. Ayrıca, savunmasız yol kullanıcılarının güvenliğinin artmasını sağlayan artan sayıda araba birbirine bağlanıyor.