Avrupa Lastik Continental
Düşük Yuvarlanma Direncine Sahip Continental Lastik
Düşük Yuvarlanma Direncine Sahip Continental Lastik

EcoContact 6 lastikleri için elde edilen yuvarlanma direncinde elde edilen önemli azalma, kullanılan malzemelerin azaltılması gibi çeşitli tasarım önlemleriyle mümkün olmuştur. Ayrıca, yuvarlanma direncinin ana nedeni olarak aşınmayı ve özellikle ısı birikimini azaltmak için tasarlanmış optimize edilmiş bir kauçuk bileşiği gibi yenilikçi teknolojiler de uygulanmıştır. Continental'in orijinal ekipman işi için Yolcu Lastiği Geliştirme Başkanı Dr. Holger Lange, “Ford tarafından verilen bir orijinal ekipman siparişiyle bağlantılı olarak, yuvarlanma direnci özelliklerini olağanüstü derecede iyileştirmeyi başardık” dedi ve ekledi: “Hepsi bu. daha dikkat çekici çünkü bunu lastik güvenliğinden veya konforundan ödün vermeden başardık."

Düşük yuvarlanma direnci ve yüksek fren güvenliği arasındaki hedefler çatışmasına rağmen elde edilen mühendislik başarısı

Geliştirme ekibinin karşılaştığı zorluk, yalnızca yuvarlanma direncini önemli ölçüde düşürmek değil, aynı zamanda müşterinin gereksinimlerini uzun kilometre ve kısa frenleme mesafeleri açısından karşılamaktı - özünde çelişkili nitelikteki hedefler. Yuvarlanma direncini azaltmanın amacı enerji kaybını mümkün olduğunca düşük tutmak iken, frenleme için bunun tersi geçerlidir: Fren mesafesini minimumda tutmak için lastiklerin mümkün olduğunca fazla enerji harcaması gerekir. Bu, kuru yollarda nadiren bir sorundur, ancak yollar ıslakken ortaya çıkar. Yoldaki su daha sonra bir yağlayıcı gibi davranarak çekişi düşürür ve daha uzun fren mesafeleri sağlar. Bu nedenle lastik geliştirme mühendislerinin baştan sona bütünsel bir yaklaşım benimsemesi gerekiyordu.

Lange, "Geliştirdiğimiz lastikler, özel özellikleri sayesinde Ford'un tüm sürüş türleri ve modellerinde araç enerji tüketimini sürdürülebilir bir şekilde azaltmasına yardımcı oluyor," diyerek ekledi: "Bunu yaparken, Ford için EcoContact 6 lastiklerimiz yeni bir yuvarlanma ortamı oluşturuyor. tüm endüstri için direnç kriteri. Bu şekilde, OE müşterilerimizin WLTP filo hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için önemli bir katkı sağlıyoruz.” WLTP, Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Hizmet Araçları Test Prosedürü anlamına gelir – dünya çapında binek otomobil lastikleri için standart test prosedürü.

Continental, beş Ford modeli için EcoContact 6'yı temel alan özellikle yuvarlanma direnci optimize edilmiş lastikleri için orijinal ekipman onaylarını aldı. İlgili modellerden ikisi kısmen elektrikli, yani Puma Mild Hybrid ve Kuga Plugin Hybrid, diğerleri ise donanımlı. içten yanmalı motorlarla, yani Ford Fiesta, Focus ve Focus Active modelleri.