Avrupa Lastik Continental
Geniş Lastikler Nelerdir?
Geniş Lastikler Nelerdir?

Lastiklerin boyutu ve genişliği, otomobilin farklı koşullarda nasıl yol aldığını belirleyecek ve tipik olarak optimum genel performansı sağlayacaktır. Karşılaştırıldığında geniş lastik, standart bir lastiği aşan bir lastiktir.

Aracın teknik özellikleri izin veriyorsa, dar lastiklerden geniş lastiklere geçişin nedenleri performans iyileştirmelerinden estetik görünüme kadar değişebilir. Temas alanı daha büyük olduğu için, örneğin geniş lastikler kuru yüzeylerde dar olanlardan çok daha iyi tutunabilir ve hızlanabilir. Ayrıca kış sürüş koşulları gibi belirli uygulamalar için de harikadırlar.

Sürücü, örneğin viraj alma ve frenleme söz konusu olduğunda, aracının yol tutuşunda meydana gelen değişikliklerin farkında olduğu ve araç ya da lastik üreticisi tarafından önerilen güvenlik yönergelerini aşmadığı sürece, bu değişiklikler yolda yasaldır. . Aracınızla birlikte gelen belgeler, güvenliği veya performansı bozmadan janta takabileceğiniz en geniş lastikleri de belirtecektir.

Karşılaştırma için, arabanızın stok boyutunu lastik yan duvarında, yakıt kapağının altında veya sürücü kapısının direğinde belirleyebilirsiniz. 225/50 R 17 98 H gibi bir dizi işarette, örneğin, ilk üç sayı "225", lastiğin bir yanaktan diğerine milimetre cinsinden kesit genişliğini temsil eder.

Kışın daha geniş lastiklerin avantajları

Kış mevsimi söz konusu olduğunda, jantlarınızı standart dar lastiklere göre geniş lastiklerle takmanın kesin avantajları vardır.

Daha geniş bir lastik, kuru veya ıslak yollarda ve sıkıştırılmış karda daha iyi performansa eşittir. Tüm kış koşullarında mükemmel performans sağlarlar çünkü:

Karda bile daha fazla kanal zemine kenetlenir; Daha büyük sırt blokları nedeniyle daha kısa fren mesafesi; Tutarlı ve dengeli sürülebilirlik ve daha iyi direksiyon hassasiyeti; Daha sportif sürüş konforu. Continental, yüksek performanslı lastik segmentimizde, yüksek performanslı araçlar, orta ve lüks sınıf otomobiller ve SUV'ler için geniş lastikler için mükemmel çözümler sunabilir.

Daha geniş lastiklerin olası olumsuz etkileri

Araç veya lastik üreticisi yönergelerini dikkate almazsanız, tekerleklerinizi geniş lastiklerle takmanın potansiyel tehlikeleri vardır.

Birincisi, lastikler suda kızaklamaya veya suda kızaklamaya daha duyarlı olabilir. Ayrıca otomobil, çakıl gibi kaygan, gevşek yüzeylerde daha az kontrole sahip olacak.

Başka yerlerde, geniş bir lastik, tekerleğin içine tam olarak oturmayabilir. Dışa doğru çıkıntı yapabilir. Bunun bir sonucu, hareket özgürlüğünü ve dönüş yarıçapınızı kısıtlamaktır.

Son olarak, yoldan gelen gürültü artacak ve bu da sürüş konforunu daha da etkileyecektir.