Avrupa Lastik Continental
Karlı Havalara Lastik Basıncı ve Kullanımı

Karlı Havalara Lastik Basıncı ve Kullanımı

Araç kullanımı, her mevsimde dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Fakat karlı havalarda bu dikkatin diğer mevsimlere nazaran bir tık daha fazla olması gerekir. Karlı havalarda lastiklerden kaynaklı kazaların önlenmesi, kişilerin can ve mal güvenliğini de koruma altına almaktadır. Bu sebeple karlı havalarda lastik basıncı ve kullanımı hususuna dikkat etmek gerekir.

Bilinçsiz kullanım sonucunda zarar gören ve ömürleri kısalan lastikler, kış aylarında belirli kurallara göre kullanılmalıdır. Bunlardan ilki ise buz ve kar kaplamış havalarda lastiklerin havasının indirilmemesidir. Bazı yanlış bilgilere göre kişiler, daha iyi çekiş gücü sağlaması adına lastik havalarını indirmektedir. Fakat bu doğru bir yaklaşım değildir.

Lastik Kullanımında Basıncın Önemi Nedir?

Karlı havalarda lastik basıncı nasıl olmalıdır ? Kişiler, kazasız sürüş için araç kullanımından önce lastiklerini mutlaka kontrol etmelidir. Nitekim; araçlarda yere temas eden ve büyük bir görev yüklenen tek parça lastiklerdir. Lastiklerinin bakımının düzenli olarak yaptırılması ve mevsimlere uygun kullanımı kişilere; dayanıklılık, yüksek hızlarda araç kontrolü ve rahat bir sürüş sunmaktadır.

Yanlış uygulanmış olan lastik basınçları ise fren kontrolsüzlüğüne sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra lastiklerin yer ile teması azalarak kişilerin can güvenliğini tehdit edebilir. Bu sebeple hem lastiklerin uzum ömürlü olması hem de olası tehlikelerden korunmak adına mevsimlere uygun lastik basıncı kullanılması gerekmektedir.

Karlı Havalara Uygun Lastik Basıncı

Karlı havalarda lastik kullanımı bazı kurallara uyulduğunda oldukça zahmetsiz olmaktadır. Bunlardan ilki ise lastik basıncıdır. Karlı havalarda uzun süren yolculuklar yapılacağı zaman lastiklerin hava basıncının 2 PSI arttırılması önerilmektedir. Lastik basıncı arttırılması sonucunda zemindeki buz ve kar birikintileri aşındırılarak aracın kolay bir şekilde ilerlemesi amaçlanmaktadır.

Karlı havalarda lastik basınçlarının değiştirilmesi ve lastiklerin düzenli olarak kontrolünün sağlanması her ne kadar önemli olsa da, kazalardan korunmak için yeterli bir etken değildir. Bu sebeple karlı ve buzlu havalarda olabildiğinde güvenli hızlarla ilerlenmeli ve ani yön değişikliklerinden kaçınılmalıdır. Karlı havalarda basıncın yanı sıra diş derinliğinin 1.5 mm’nin altında olmamasına da özen gösterilmelidir.