Avrupa Lastik Continental
Kesintisiz Mobilite: Her Şeyin Bağlanması Gerekiyor
Kesintisiz Mobilite: Her Şeyin Bağlanması Gerekiyor

Teknolojiler: Kesintisiz Hareketlilik sağlamak için çok sayıda teknik ön koşul yerine getirilmelidir. Sensör verileri konsolide edilmeli ve çok büyük miktarda veri işlenmelidir. Araçtaki yazılım ve donanımlar sorunsuz bir şekilde haberleşebilmelidir.

Kavramlar: Ancak otonom sürüşün çalışması için yalnızca teknik ön koşulların karşılanması gerekmez. Toplumsal kabulün oluşması, siyasi temellerin atılması ve ekonomik teşviklerin oluşturulması için çeşitli hareketlilik kavramlarının birbirine bağlanması da bir o kadar önemlidir.

Mevzuat: Otomatik ve otonom sürüş, ulaşıma yeni bir boyut kazandırıyor. Bu, yasa koyucuların geleneksel ve yeni ulaşım kavramlarının yasal kesinlikle hareket edebileceği güvenilir bir çerçeve oluşturmasını gerekli kılmaktadır.

Dünyada her yıl trafik kazalarında yaklaşık 1,3 milyon insan ölüyor. 1,2 milyardan fazla insan, çoğu trafik sıkışıklığında olmak üzere, araçlarında günde 50 dakikadan fazla zaman harcıyor. Akıllı ve paylaşımlı ulaşım konseptleri, sadece şehirlerde değil, trafik sıkışıklığını azaltabilir ve bu da daha az sıkışıklığa ve daha az kazaya yol açar. Bunu başarmak için geleceğin mobilitesi, farklı mobilite seçenekleri ve konseptleri arasındaki kesintisiz etkileşimden başlayarak insanların bireysel ihtiyaçlarına uyum sağlamalıdır. Buradaki terim şudur: Teknolojinin ötesinde ağ oluşturma. Bu da ancak teknik önkoşullar doğruysa işe yarayacaktır. Bu nedenle Continental, sorunu ileriye taşımak için birden fazla başlangıç ​​noktası belirlemiştir.

Kesintisiz Mobiliteyi sağlamak için çok sayıda teknik ön koşulun yerine getirilmesi gerekir. Sensör verileri konsolide edilmeli ve çok büyük miktarda veri işlenmelidir. Araçtaki yazılım ve donanımlar sorunsuz bir şekilde haberleşebilmelidir.

Bir seçenek: akıllı, elektrikli ve paylaşımlı ulaşım sistemleri şehirlerdeki trafik sıkışıklığını azaltacaktır. Kırsal kesimde yaşayanlar için de avantajlar olacaktır: Ulaşım daha kolay erişilebilir ve erişilebilir olacaktır. Böylece bu alanlar ulaşım ağına daha iyi entegre edilecek ve en yakın büyük şehirlere daha yakından bağlanacaktır. Kesin olmak gerekirse, bu, insanların, örneğin kırsal bir bölgeden en yakın şehre kadar otoyolda uzun mesafeleri kat etmek için yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş bir araç kullanacakları anlamına gelebilir. Araç bir kez geldiğinde, yolcular bir robot taksiyle şehir merkezine gezmeye veya alışveriş gezilerine devam etmeden önce araç kendini park ediyor. Tabii ki, sokaklar çok daha az meşgul olacaktı çünkü şehir merkezlerinde sadece robot taksi ve araba paylaşım araçlarına izin verilecekti. Avantaj Kesintisiz Hareketlilik: Düşük trafiğe sahip şehirler ile kim ilgilenebilir? Tabii ki, tüm bunlar en iyi şekilde yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş veya hatta tamamen özerk araçlarda işe yarayacaktır.

Değer zinciri boyunca ağ oluşturma

Bunu başarmak için araçtaki sensörler tüm aktif zincir boyunca mükemmel bir şekilde koordine edilmelidir - Continental'de buna SensePlanAct denir. Kamera, lidar ve radar algıdan sorumludur ve gerekli bilgileri sağlar. Kontrol üniteleri bu bilgileri işler, sürüş stratejisini hesaplar, bir ızgara ve hareket planlaması oluşturur – diğer bir deyişle aracın nasıl davranması gerektiğini belirler. Aracın kontrol sistemine yapılan son müdahale – Harekete Geçirme kısmı – bir saniyeden çok kısa bir sürede gerçekleşir. Ek olarak, kritik trafik durumlarının takip eden araçlar için tehlike oluşturmadan önce tahmin edilmesini sağlamak için aracın önündeki yol kullanıcılarından alınan sensör verileri analiz edilebilir. Güvenlik ve konforu artırmak için altyapı verileri de kullanılabilir. Bütünsel ağ oluşturma, dünya çapındaki araçları sorunsuz ve çeşitli şekillerde birbirine bağlar: sürücüyle, diğer araçlarla, mobil cihazlarla ve altyapıyla. Burada sistem, görünür ve görünmez hizmetler sağlayan bağlı donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşur.