Avrupa Lastik Continental
Kış Lastiği İle Kar Lastiği Aynı Şeyler Mi?
Kış Lastiği İle Kar Lastiği Aynı Şeyler Mi?

Arabanızdaki lastik setleri, günlük sürüş deneyiminizin güvenliğini ve konforunu tanımlayabilir. Şans eseri, lastik üreticileri piyasada her biri çeşitli yol ve sürüş koşullarında kullanılabilirlik için uygun ve tasarlanmış benzersiz özelliklere sahip farklı tipte lastikler tasarladılar.

Bir örnek, çok yönlülükleri ve ılıman iklimlerde kullanılabilirlikleri nedeniyle yaygın olan dört mevsim lastikleridir. Ancak buzlu veya karla kaplı yollar gibi soğuk iklim koşullarında araç kullanırken kış lastiklerini tercih etmek akıllıca olacaktır.

Dört Mevsim veya Arazi Lastikleri İyi mi?

Dört mevsim lastikleri tüm yolların en iyisidir, ancak hiçbirinde usta değildir. Tasarımları hem kar hem de yaz lastiklerinin özelliklerinden ödünç alınmıştır. Bu lastiklerin sırtı birçok oluk, saplama ve kanaldan oluşur ve bu nedenle diğer lastiklere göre çok daha uzun bir diş ömrüne sahiptir.

Bu lastikleri tüm yıl boyunca sıcak, ıslak, kuru kaldırımlarda veya hafif karla kaplı yollarda kullanabilirsiniz, ancak Kanada'da yaşanan kış koşullarında önermiyoruz. Bunun nedeni, aşağıdaki meslektaşları kadar iyi performans göstermeyecek olmalarıdır.

Kış veya Kar Lastiklerini Tanımlama

Kış lastikleri aşırı soğuk ve kaygan yol koşullarında başarılı olacak şekilde tasarlanmıştır. Buzlu yollarda dört mevsim lastiklerinden daha üstün performans sağlayan benzersiz tasarım özelliklerine sahiptirler:

1. Yumuşak Kauçuk Sırt

Kış lastiklerindeki sırt bileşimi, arazi ve yaz lastiklerinden çok daha yumuşak olan benzersiz kauçuktan oluşur. Genellikle kauçuk, soğuk havalarda sertleşme, sertleşme ve çatlama eğilimi gösterir. Ancak kar lastiklerindeki daha yumuşak kauçuk, onları daha esnek hale getirerek yol yüzeyindeki tutuşlarını artırır.

2. Derin Sırt Tasarımı

Kar lastiklerindeki diş derinliği ve deseni, arazi lastiklerinden farklıdır; çünkü dişler, kar birikmesini azaltan ve yol yüzeyinde tutuşu ve çekişi artıran daha fazla oluk ile çok daha derindir. Ayrıca, yol yüzeyindeki suyu sıkıştıran ve lastiğin karı kolayca kesmesi için daha geniş bir yüzey alanı sağlayan (düz yerine) testere dişli kanallara sahip olduklarından, sırt deseni ve tasarımı daha agresif ve ayrıntılıdır.

3. Isırma kenarları

Kar lastiklerinin sırt bloklarında ayrıca ısırma kenarları veya küçük yarıklar vardır. Bu yarıklar, lastik döndüğünde yolu ısırır ve karla veya sulu karla kaplı kaygan yollarda daha iyi çekiş sağlar. Geliştirilmiş çekiş, kaygan buzlu koşullarda daha iyi viraj alma deneyimi yaşayacağınız için kış sürüşünü çok daha güvenli hale getirir.