Avrupa Lastik Continental
Kış Lastiği İle Kar Lastiği Farklı Şeyler Mi?
Kış Lastiği İle Kar Lastiği Farklı Şeyler Mi?

Kış lastikleri veya kar lastikleri, özellikle soğuk havalarda ve ayrıca kar ve buz içeren zorlu yol koşullarında araç stabilitesi sağlamak için tasarlanmış bir yapıya sahip lastiklerdir. Hızı yavaşlatabilen ve hatta yol yüzeylerine zarar verebilen kar zincirlerine bir alternatiftirler.

Kış lastikleri, yaz lastiklerine göre daha büyük boşluklardan oluşan özel bir sırt tasarımı ile karakterize edilir. Bu boşluklar, kar ve çamurlu zeminlerde araç dengesini iyileştirir. Bazıları buz üzerinde çekişi artırmak için küçük metal çivilerle donatılmıştır, ancak şehir sınırları içinde kullanılamaz. Kış koşulları için tasarlanmış lastikler, 7 °C'nin (45 °F) altındaki sıcaklıklara güvenle dayanabilir.

Kış veya kar lastikleri, özellikle soğuk havalarda, karlı ve buzlu koşullarda kullanılmak üzere tasarlanmış lastiklerdir. Daha yüksek çekiş yetenekleri, aracın hareket kabiliyetini, dengesini ve olumsuz hava koşullarında kontrolünü artırarak savrulma sonucu oluşan karayolu kazalarının sayısını azaltır.

Kış lastikleri, kaldırım (ıslak veya kuru), çamur, buz veya kar gibi çeşitli yüzeyler için uygundur. Yapıları, lastikten çıkıntı yapan ve kar veya buzla kaplı yollarda kaymayı ve kazaları azaltan metal pimlere sahiptir. Kış lastiklerinin sırt tasarımı, karın, sıkıştığı ve kaymaya karşı direnç sağladığı lastik sırtına geçmesine izin verir. Güvenlik amacıyla, aracın hareket kabiliyetini ve kontrolünü iyileştirmek için çift tekerlekler de dahil olmak üzere tüm tekerlek konumlarına kış lastiklerinin takılması önerilir.