Avrupa Lastik Continental
Kış Lastiğine Ne Zaman Geçmeliyim?
Kış Lastiğine Ne Zaman Geçmeliyim?

Birçok kişi dört mevsim lastiklerini ne zaman kış lastiklerine veya dört mevsim lastiklerine ne zaman geri dönmeleri gerektiğinden emin değil. Yılın en soğuk aylarında kış lastiklerine geçiş hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin:

Kış Lastiklerinin Dört Mevsim Lastiklerine Göre Avantajları

Kış lastiklerinin soğuk ve buzlu havalarda dört mevsim lastiklerine göre birçok avantajı vardır. Dört mevsim lastiklerinden farklı olarak, yolda kar veya buz olduğunda aracınızın çekişini sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Bu koşullarda, dört mevsim lastiklerinin çekişi çok az olur veya hiç olmaz. Bu, bu koşullarda dört mevsim lastikleriyle sürüşün son derece tehlikeli olacağı anlamına gelir.

Ancak, makul bir hızda sürdüğünüz sürece bu koşullarda kış lastikleri ile araç kullanmak güvenlidir. Ayrıca kış lastiklerine geçmek, dört mevsim lastiklerinizdeki aşınmayı azaltır ve daha uzun süre dayanmalarına yardımcı olur.

Neden Kış Lastiklerine Geçiş Yapmalıyım?

Kış lastiklerine geçmeniz için birkaç neden var. Birinci ve en önemli sebep güvenliktir. Karlı ve buzlu koşullarda dört mevsim lastikleriyle araç kullanmak kazaya neden olabilir. Bu, pahalı onarımlar, tıbbi faturalar ve hatta davalar anlamına gelebilir. Koşullar için uygun lastikleri kullanırsanız, kaza yapma riskiniz çok daha düşük olur.

Kış lastiklerine geçmek, dört mevsim lastiklerinize de fayda sağlayabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, aracınızın dört mevsim lastiklerini kışın kullanmazsanız daha uzun ömürlü olurlar. Dört mevsim lastikleriniz, kış aylarında koşullar nedeniyle takılırsa daha yüksek oranda aşınabilir. Bununla birlikte, yılda üç veya dört ay ara verirseniz, yeni bir dört mevsim lastiği setine ihtiyaç duymadan çok daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Kış Lastiğine Ne Zaman Geçmeliyim?

Bazı sürücüler, hatta genellikle kış lastiklerine geçiş yapan sürücüler bile geçiş yapmak için çok uzun süre beklerler. Kış lastiklerini takmadan önce düzenli olarak kar yağana kadar bekleyebilirler. Ancak bu tehlikelidir. Kış lastiklerinizi takmak için her gün kar yağmasını beklememelisiniz.

Sıcaklığa Göre Git

Bunun yerine, sıcaklıklar düzenli olarak 8'lera düştüğünde kış lastiklerinizi taktırmalısınız. Ülkemizde, bu genellikle Kasım veya Aralık başıdır. İnsanlar kış lastiklerini sık sık "kar lastikleri" olarak adlandırsa da, gerçek şu ki, bunlar sadece kar için yapılmamıştır.

Yılın bu zamanı için tasarlanan lastikler, çok fazla yağış olmasa bile sizi güvende tutar. Neden? Normal lastikler soğuk kış aylarında donma eğilimindedir. Lastiklerin kauçuk bileşimi sertleşebilir ve parlak güneşli bir günde bile yollarda daha az kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Hiç aracınıza hareketli bir sabah bindiyseniz, güne başlamak için yola çıkmaya hazırsanız ve aracı sürerken patlak olmamasına rağmen lastiklerinizin patlak olduğunu hissettiyseniz, bu kış lastiklerini kullanabileceğinizin bir işaretidir. Normal lastikler, soğuk havalarda uzun süre oturduklarında, düz benekler oluşturma eğilimi gösterirler.

Bu, yukarıda bahsettiğimiz aynı nedenden kaynaklanmaktadır, normal lastiklerin kauçuğu sertleşme eğilimindedir. Tabii ki, birkaç km sürdüğünüzde, lastik sonunda ısınır ve hayata geri dönerek düz noktaları ortadan kaldırır. Ancak nihayetinde, yaz lastiklerinizin bütünlüğünü korumak için kış lastiklerine geçiş yapmak en iyisidir.

Aşınma ve Yıpranmaya Dikkat Edin

Adımlarınıza dikkat etmek her zaman iyidir. Aracınızı yerel oto tamirhanenize götürme alışkanlığınız yoksa, kış mevsiminde lastiklerinizin patlamadığından emin olmanız özellikle önemlidir. Yolu etkili bir şekilde kavramak, kış sürüşü için bir zorunluluktur ve kel lastikler bunun olmamasını sağlayacaktır.

Dört Mevsim Lastiklerine Ne Zaman Dönmeliyim?

Kışın kış lastiğine geçmemek ne kadar tehlikeliyse, kış bittiğinde dört mevsim lastiğine geçmemek de bir o kadar tehlikeli olabilir. Kış lastikleri sadece çok soğuk ve buzlu koşullarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Havalar ısındığında, dört mevsim lastikleri kadar çekiş gücüne sahip olmayacaklar.

Kış lastikleri de daha çabuk aşınır. Dört mevsim lastiklerinizi, gün içinde hava sıcaklığı sıfırın altına düşmeyi bıraktığında aracınıza taktırmalısınız. Bu genellikle Mart ayında olur.