Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikler İle Güvenli Kış Sürüşü
Kış Lastikler İle Güvenli Kış Sürüşü

Kış sürüş koşullarında kış lastikleri, yaz ve dört mevsim lastiklerine kıyasla üstün kontrol ve çekiş sağlamak üzere tasarlanmıştır. Yapıldıkları kauçuk bileşimi daha yumuşaktır ve lastiklerin -40°C'ye kadar düşük sıcaklıklarda ideal şekilde esnek kalmasını sağlar. Dişleri, daha derin ve birbirinden daha uzak olan oluklarla karakterize edilir.

1 Aralık'tan önce kış lastikleri zorunlu olmasa da kış erken gelebilir. Sizi hazırlıksız yakalamasına izin vermeyin! Lastiklerinizin iyi durumda olduğundan emin olun

İyi durumda olan kış lastikleri, bir aracın güvenli kabul edilmesi için şarttır. Karlı yollarda, lastik sırtındaki oluklar, lastiklerin yol yüzeyini kavramasına yardımcı olur. Lastikler aşındıkça kanal derinliği azalır ve performans önemli ölçüde düşer.

Bir lastiğin diş aşınması, lastiğin genişliği boyunca eşit olmalıdır. Ayrıca, bir lastiğin diş derinliği asla izin verilen 1,6 mm sınırının altında olmamalıdır. Kötü durumdaki lastiklerin ve izin verilen sınırın altında diş derinliğine sahip olmanın ağırlaştırıcı faktörler olarak kabul edildiği belgelenmiş ölümcül kaza vakaları vardır.

Biliyor musun?

Diş aşınmasına ek olarak, yaş da lastiğin çekişini etkileyebilir. Zamanla, lastiğin yapıldığı kauçuk bileşik sertleşir ve kurur, bu da lastiğin kullanım ömrünün sonuna geldiğini gösterebilecek çatlaklara neden olur. Tipik olarak, 5 yıldan eski lastikler niteliklerini kaybetmeye başlar.

Lastiklerinizi uygun şekilde saklayın

Lastiklerinizin yaşlanmasını yavaşlatmak için, onları UV ışınlarına ve kötü hava koşullarına maruz kalan sıcak, nemli yerlerde depolamaktan kaçının. İdeal olarak, bodrumdaki merdivenlerin altı gibi serin ve kuru bir yer bulun. Yerde dikey olarak saklamaktan kaçının. Bunun yerine, yatay olarak üst üste istifleyin.

Lastiklerinizi dikkatli seçin

Doğru ebat ve tipteki lastikleri seçmek için araç üreticinizin tavsiyelerine uyun. Lastikleri aracınızın tekerleklerine bir profesyonele taktırın. Birçok lastiğin tek yönlü dişlere sahip olduğunu ve karı ve suyu yeterli şekilde uzaklaştırmak için doğru şekilde takılması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca ön ve arka lastikleriniz aynı model olmalı ve aynı seviyede aşınma göstermelidir. Aynı aks üzerindeki her tekerlekte, aynı lastiklere veya üretici tarafından eşdeğer olduğu kabul edilen lastiklere sahip olmalısınız.

Lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin

Yetersiz lastik basıncı öngörülemeyen yol tutuşuna neden olabilir, yakıt tüketimini artırabilir ve lastiğin ömrünü azaltabilir. Lastiklerinizi araç üreticinizin önerdiği basınca kadar şişirin ve varsa aracınızın lastik basıncı izleme sisteminin (TPMS) düzgün çalıştığından emin olun.

Rot ayarınızı kontrol ettirin

Büyük otomobil üreticilerinin tavsiyelerine göre, tekerleklerinizi yılda bir kez hizalamalısınız. Tekerlekleri yanlış hizalanmış bir araç yolda dengesini kaybedebilir ve zorlu sürüş koşullarında durum daha da kötüleşebilir.