Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri Dört Mevsim Lastiklerinden Daha Mı Güvenli?
Kış Lastikleri Dört Mevsim Lastiklerinden Daha Mı Güvenli?

Kış lastikleriyle ilgili en büyük yanılgılardan biri, yalnızca kar yağdığında işe yaradıklarıdır. Bu yanlış. Kış lastikleri ayrıca Manitoba'da yaygın olan buzlu ve sulu çamurlu koşullarda da yardımcı olur. Bunun nedeni, kış lastiklerindeki kauçuğun, normal lastiklerin aksine, hava soğukken yumuşak ve esnek olmasıdır. Bu, lastiklerinizin çeşitli kış koşullarında çok daha fazla tutuş sağlayacağı ve onları dört mevsim lastiklerinden çok daha iyi bir seçim haline getireceği anlamına gelir.

Manitoba'daki yol koşullarının nispeten sert olabileceği göz önüne alındığında, bu tehlikeli yol koşullarına önceden hazırlanmak önemlidir. Manitoba, son zamanlardan itibaren makul olmayan soğuklar görüyor ve yollar hem buz hem de karla kaplanmaya başlıyor. Aracınızı gönül rahatlığıyla sürmek istiyorsanız, mevsim değişir değişmez kış lastiğine geçmek harika bir fikir.

Kış lastikleri dört mevsim lastiklerinden çok daha güvenlidir

Dört mevsim lastiklerinin her mevsim dayanacak şekilde tasarlandığını düşünebilirsiniz. Bu, yalnızca seyrek veya nispeten uysal koşullarda araç kullanıyorsanız geçerlidir. Yolculuğunuzun bazı bölümlerinde biraz kar veya buz dört mevsim lastikleri için kolaydır, ancak Manitoba'nın yıl boyunca öngörülebilir zamanlarda yoğun miktarda kar ve buz gördüğünü unutmamalısınız. Ayrıca dört mevsim lastikleri Manitoba'da gördüğümüz düşük sıcaklıklar için tasarlanmamıştır.

TRAC Kış Lastiği Raporuna göre, insanların %22'si soğuk havalarda kış lastiği kullanmayı gerektirecek kadar araç kullanmadıklarını söyledi. Kışın kişisel olarak fazla araba kullanmıyorsanız, buzlu ve karlı koşullarda aracınızı dengede tutmak için iyi bir iş çıkardıkları için dört mevsim lastiklerinizi saklamak istemeniz anlaşılabilir. Bununla birlikte, Manitoba'da kış koşulları tahmin edilebilir ve bundan sonra her yıl için kış şartlarına sahip olmak, işleri sizin için çok daha güvenli ve kolay hale getirecek. Kış lastikleri sadece kullandıktan sonra parçalanmakla kalmaz, aynı zamanda gelecek yıl için de depoda saklayabilirsiniz!

Sıcaklıklar -7ºC'nin altına düştüğünde kış lastikleri şarttır

Manitoba, sıcaklıkların sıklıkla -18ºC veya altına düştüğünü görüyor. Bu, dünyanın geri kalanına kıyasla kuzeyde yaşamakla uğraşmamız gereken şeylerden sadece biri, ama bu alıştığımız bir şey. Ne yazık ki arabalarımız bizim gibi adapte olamıyor ve bu aşırı düşük sıcaklıklar için tasarlanmış özel lastiklere sahip olmaları gerekiyor. Sıcaklıklar düştükçe, dört mevsim lastikleriniz düşük sıcaklıklar nedeniyle aşırı sert olabilir, bu da daha az çekiş ve daha zor frenleme anlamına gelir. Bu, aracınızı kullanmayı son derece zor ve tehlikeli hale getirir.

Bu şekilde düşün; sıcaklıklar düştüğünde kış eldivenleri ve kışlık palto giymeye alışkınsınız. Aynı şekilde, Manitoba'daki düşük sıcaklıklara göğüs germek için arabanızı “giydiriyor” olmalısınız. Lastiklerinizi değiştirmeyi arabanızın kışlık kıyafetlerini giymek gibi düşünün.

Kış lastiği basıncının dört mevsim lastiklerinden daha düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir

Kış lastiklerinde yaşadığımız zorluklardan biri de basınçlarını daha düzenli kontrol etmektir. Soğuk hava, lastiklerimizdeki basıncı normal sıcaklıklardan çok daha hızlı azaltabilir, bu da lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol etmek için bir araca sahip olmanızın önemli olduğu anlamına gelir. Kar ve buz görmeye başladığınızda, basınç seviyelerinin nasıl olduğunu görmek için lastiklerinizi en az haftada bir kez kontrol etmeniz önemlidir. Sıcaklıkta 6ºC'lik bir düşüş, 1 PSI deflasyonu ile sonuçlanır. İdeal olarak, kış aylarında lastiklerinizi 30 ila 35 PSI civarında tutmalısınız.

Kış lastiği veya dört mevsim lastiği olmasına bakılmaksızın lastikleriniz için basınç miktarı önemlidir. Düşük basınç, çekişinizi ve yol tutuş kabiliyetinizi tehlikeye atar ve ayrıca çok daha az dayanıklı hale gelirler. Kış lastikleri ile soğuk koşullarda araç kullanıyorsanız, lastiklerin amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmak için basıncı sabit bir seviyede tutarak yatırımınızı kesinlikle korumanız gerekir. Öte yandan, onları çok fazla hava ile doldurmak da kötü bir şey olabilir! Bu yüzden doğru şekilde dengelediğinizden emin olun ve her zaman gözünüz üzerinde olsun.