Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri Hakkında 5 Efsane
Kış Lastikleri Hakkında 5 Efsane

Lastikler, bir araçtaki tartışmasız en önemli bileşenler olabilir. Araçları hareket ettirmekten, durdurmaktan ve yönlendirmekten en azından kısmen sorumludurlar. Yine de, birçok sürücü ve mal sahibi bunları hafife alıyor ve bunlara dahil olan temel mühendislik ve malzeme bilimini anlamıyorlar. İşte kış ve dört mevsim lastikleriyle ilgili beş efsanenin mühendislik tarafından ortadan kaldırılması:

1. Dört mevsim lastikleri ıslak yollarda yaz lastiklerinden daha iyi yol tutuşu sağlar.

Lastik tasarlamak bir uzlaşma alıştırmasıdır: Bir performans faktörünü iyileştirmek neredeyse her zaman bir veya daha fazla diğerini azaltmak anlamına gelir. Dört mevsim lastiklerinden sorumlu mühendisler, karda ve donma noktasının altındaki sıcaklıklarda daha iyi direksiyon hakimiyeti için ıslak yollarda çekişten ödün veriyor. Bu değiş tokuşu, düşük sıcaklıklarda esnek kalan, ancak yol ıslakken yol tutuşunu gevşeten malzemeleri seçerek başarıyorlar.

2. Kış lastikleri sadece kar içindir.

Kış lastiklerinde kullanılan kauçuk bileşikleri ve diğer bileşenler, lastikleri 7°C'nin (45°F) altındaki sıcaklıklarda esnek tutar. Bu esneklik, kar olmadığında ancak sıcaklıklar nispeten düşük olduğunda bile lastiklerin daha iyi araç tutuşu ve durma sağlamasına olanak tanır.

3. Dört mevsim lastikleri kışın iyi çalışır.

Dört mevsim lastikleri hafif hava değişiklikleri için harikadır, ancak daha soğuk kışlar ve kar yaşayan herkes kış lastikleri ile daha iyi performans elde edebilir. Esnek kauçukları, donma sıcaklıklarında kırılgan ve çatlama olmadan performans göstermelerini sağlar. Ayrıca, derin dişleri karda, çamurda ve karda sürüşü daha güvenli hale getirir. Kış lastikleri, esnek hamurlara ve özel sırt tasarımlarına sahip olmanın yanı sıra dört mevsim lastiklerini yılın dörtte birinden yarısına kadar değiştirerek daha uzun süre dayanmalarını sağlar. İki set arasında geçiş yapan sürücüler, her ikisinin de ömrünü uzatır ve uzun vadede daha az harcama yapar.

4. Kış lastikleri daha pahalıdır.

Kış lastikleri, diğer tüm lastik türleri ile maliyet açısından rekabet edebilir niteliktedir.

5. Dört tekerlekten çekişiniz varsa kış lastiğine ihtiyacınız yoktur.

Kışın, dört tekerlekten çekiş bir arabanın veya SUV'un hareket etmesine yardımcı olabilir, ancak durmaya çalışırken yardımcı olmaz. Dört tekerlekten çekiş, lastikleri kontrol etmeye yardımcı olur, ancak lastiklerin kendileri yeterince esnek değilse veya karı ve buzu yollarından uzaklaştırmak için tasarlanmış bir dişe sahip değilse, bu pek bir anlam ifade etmez.