Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kış Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her kış yaşadığınız yerde sıcaklık 7 derecenin altına düşerse kış lastiği alın. Bazı ülkelerde kanunen zorunludurlar. Yan duvarda M+S ve Üç Tepeli Dağ Kar Tanesi sembolünü arayın; bu, lastiğin uluslararası düzenlemelere uygun olduğu anlamına gelir. Aracın dört tekerlek konumuna da kış lastikleri takarak aracın yol tutuşunu ve çekişini en üst düzeye çıkarın. Optimum performans ve güvenliği korumak için hava basıncını aracınızın el kitabına göre izleyin.

Böylece arabanız için kış lastiği almaya hazırsınız. Tebrikler. Kış lastikleri, yolda kar, buz ve düşen sıcaklık risklerini azaltan ve sürücülere direksiyon başında daha fazla kontrol sağlayan benzersiz özelliklere sahiptir.

Artık ilerlemeye karar verdiğinize göre, biraz araştırma yapalım. Örneğin, bir dizi kış lastiğine yatırım yaparken, bunları aracınızın dört tekerlek konumlarına da koymalısınız. Aracın yol tutuşunu en üst düzeye çıkaracak ve kaygan yollarda sürerken arka veya ön aksta çekiş kaybı riskini azaltacaktır. Binek araçlarda yaz lastikleri ile kış lastiklerini karıştırmayın.

İşte yeni bir kış lastiği seti seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı faydalı şeyler.

Kış lastikleri havalar soğuduğunda neden daha etkilidir?

İyi bir kış lastiğinin tanımlayıcı özellikleri sırt deseni, kılcal kanallar ve lastik bileşimidir. Havalar soğumaya başladığında ve yollarda buz olduğunda, bu lastikler hava şartlarının üstesinden gelmeye hazırdır.

Kış lastikleri karlı, ıslak ve buzlu yollarda üstün çekiş sağlamak için özel bir sırt desenine sahiptir. Tekerleğin dönüşü, karı daha geniş oluklara itecek ve ek çekiş üretecektir. Sırtta ayrıca, sırt bloklarının esnemesini ve kar veya buza daha derin kazmasını sağlayarak ek çekiş sağlayan kılcal kanallar (küçük küçük yuvalar) bulunur.

Son olarak, lastik bileşimi daha yüksek oranda doğal kauçuk içerir, bu nedenle soğuk havalarda yumuşak ve esnek kalır. Lastik bileşimi, yaz lastiğinde olduğu gibi kış koşullarında performans gösterecek şekilde tasarlanmadıysa, sertleşecek ve kırılgan hale gelecektir. Bu da, çekiş ve kavramada önemli bir düşüşe yol açar.

Kış lastiği yanak işaretleri

Kış lastiklerini yan duvardaki sembollerden tanımlayabilirsiniz. Bunlar M+S sembolü ve üç tepeli dağ kar tanesi (3PMSF) sembolüdür ve her ikisi de endüstri standartlarıdır. Şimdiye kadar, iyi bilinen M+S işareti bir kış lastiği etiketi olarak yeterliydi. 3PMSF sembolü (kar tanesi), 1 Ocak 2018'den itibaren üretilen kış veya dört mevsim lastikleri için zorunludur.

30 Eylül 2024'e kadar, üretimi tamamlanmış M+S etiketli kış lastiklerinin kış lastiği ihtiyacını karşılamaya devam ettiği bir geçiş dönemi var.

Ancak, kalitelerini kar üzerinde yapılan standart bir fren testinde kanıtlamaları gerektiğinden, 3PMSF sembollü (kar tanesi) yeni kış lastiklerine geçiş yapılması kesinlikle tavsiye edilir. M+S kış lastiği işaretlemesi için bu henüz gerekli değildi.