Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri: Kardan Daha Fazlası İçindir
Kış Lastikleri: Kardan Daha Fazlası İçindir

Kış lastikleri oldukça tanınabilir ve sadece yan duvardaki dağ ve kar tanesi sembolü nedeniyle değil. Sırt deseni, dört mevsim lastiklerinde gördüğünüzden farklıdır. Sırt blokları arasında daha fazla boşluk vardır çünkü bu, karı daha iyi temizler ve lastikte ince kesikler veya "kanallar" vardır. Bunlar, dolu kar ve buzu ısırmak için ek kenarlar sağlar.

Yumuşak kauçuğun önemi

Ancak kış ve kar lastikleri arasındaki en büyük fark, görememenizdir. Farklı türde bir kauçuktan yapılmışlardır. Kauçuk düşük sıcaklıklarda sertleşir, bu nedenle kış lastiklerinde kullanılan malzemeler soğuk havalarda yumuşak kalacak şekilde özel olarak formüle edilmiştir.

Kauçuğun soğukken yumuşak kalması neden önemlidir? Oldukça basit bir şekilde, daha yumuşak kauçuk kuru bir yüzeyi kavrarken, sert kauçuk yüzey üzerinde kayma eğilimindedir. Bu tutuş, hızlanma ve viraj almanın yanı sıra frenleme için de gereklidir, bu nedenle daha yumuşak lastikler yola devam etmenizi ve sizi güvende tutmanızı daha iyi sağlar.

Öyleyse neden her zaman daha yumuşak lastikler kullanmıyorsunuz? Tüm yıl boyunca yumuşak lastiklerle gidebilirsiniz, ancak havalar ısındıkça lastik daha da yumuşar.

Bunun iki sonucu var. İlk olarak, sürücü direksiyonu çevirdikçe daha yumuşak kauçuk daha fazla hareket eder. Bu, sürücülerin hoşlanmadığı, kıvranan, kesin olmayan bir his anlamına gelir. İkincisi, daha yumuşak kauçuk daha hızlı aşınır. Yumuşak kış lastiklerinizi yazın kullanın ve oldukça hızlı bir şekilde değiştirilmeleri gerekecektir.

Her yönüyle uzlaşma

Öyleyse, sert lastikler kışın yol tutuşu sağlamıyorsa ve yumuşak lastikler yazın aşınıyorsa, lastik alıcısı ne yapmalıdır?

Düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruyan ancak sıcak havalarda çok fazla yumuşamayan kauçuktan yapılmış dört mevsim lastiği girin. Başka bir deyişle, arabanızda kışın ve yazın olmasını istediğiniz şeyler arasında bir uzlaşma.

Benzer şekilde, bir dört mevsim lastiğinin sırt deseni bir yaz lastiğinden daha fazla boşluğa sahiptir, bu nedenle gerekirse karı temizleyebilir, ancak kuru havalarda o kadar iyi yol tutuşu sağlamaz. Genel olarak, dört mevsim lastikleri yaz ve kış aylarında iyi bir iş çıkarır, ancak ikisinde de harika bir iş çıkarmaz.

Kış lastiklerini değerli kılan nedir?

Agresif sırt deseni, kış lastiklerine dört mevsimin kar ve buz üzerinde sağlayabileceğinden daha fazla yol tutuşu sağlar. Bu iyi, ama özellikle şehirde yaşıyorsanız gerçekten ihtiyacınız olan bir şey olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Olay şu: Kar yağışı tahmin edilemez olsa da, kışın yazdan daha soğuk geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Ve kış lastikleri bu düşük sıcaklıklarda daha iyi yol tutuşu sağlayacak şekilde formüle edildiğinden, bu, ışıklardan uzaklaşırken ve virajlardan dönerken daha fazla çekiş anlamına gelir.

Yine de en önemlisi, daha kısa durma mesafeleri anlamına gelir; bu, bir hayat kurtarabilecek türden bir farktır.

Bu arada, yalnızca tahrikli tekerleklerinize kar lastiği takmayı düşünüyorsanız - örneğin önden çekişli bir araç için sadece iki tane öne - dikkat edin. Ek kavrama, trafik ışıklarından uzaklaşmaya yardımcı olurken, viraj alırken ve fren yaparken dengesizlik yaratacaktır. Bu nedenle daima aynı anda dört kış lastiği takın.