Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri Nasıl Seçilir? Satın Alma Rehberi
Kış Lastikleri Nasıl Seçilir? Satın Alma Rehberi

Kar lastiği olarak da bilinen kış lastiklerini düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Kış lastikleri hakkında bilmeniz gereken her şey ve sizin için doğru olanı nasıl bulacağınız bu yazımızda.

Kış lastikleri nelerdir?

Kış lastikleri tam olarak adından da anlaşılacağı gibi; Sıcaklıklar donma noktasına ulaştığında (ve altına düştüğünde) veya kar, sulu kar veya buz olduğunda yol yüzeyinde güvenli ve güvenilir bir tutuş sağlamak için özel olarak yapılmış lastikler.

Kış lastiklerini benzersiz yapan nedir?

Sıcaklık donma noktasının altına düştüğünde, kış olmayan lastiklerin sırt kauçuğu sertleşir ve daha az bükülür ve sonuç olarak yeterli çekiş ve durma gücü sağlamak için yol yüzeyini kavramakta güçlük çeker. Kış lastikleri, soğuk havalarda ve olumsuz koşullarda esnek kalmak üzere tasarlanmış farklı bir kauçuk bileşimi kullanılarak üretilmiştir, bu da soğukta daha iyi çekiş anlamına gelir.

Kış lastiklerine ihtiyacım var mı?

Kış lastiklerini takıp takmamaya karar vermek, çoğunlukla yaşadığınız yere, o bölgenin iklimine ve karşılaştığınız havanın türüne bağlıdır. İyi bir kural, uzun süreler boyunca sürekli olarak 8 derecelerin veya daha düşük sıcaklıkların görüldüğü bir yerde yaşıyorsanız, kış lastiklerinin kış mevsiminde (soğuk havalar, karla karışık yağmur, kar, buz, soğuk havalarda). Ayrıca kış sporları için sık sık dağlara çıkıyorsanız, bu lastikler bu yolculukları çok daha güvenli ve keyifli hale getirebilir.

AWD veya 4WD aracım varsa kış lastiğine ihtiyacım var mı?

Kısa cevap: evet. AWD ve 4WD çekiş sistemleri, gerçekten çalışmak için belirli bir düzeyde çekiş gerektirir. Lastikleriniz bu seviyede bir çekiş sağlamıyorsa, bu sistemler çabucak bir şekilde işe yaramaz hale gelir - yüzeyi kavramaya çalışırken başarısız olan iki tekerlek patinaj yapmak veya kaymak yerine, dört taneye sahip olursunuz. Kış lastikleri, araç tipi veya aktarma organları konfigürasyonu ne olursa olsun önemli performans avantajları sağlar. Karla kaplı yollarda AWD ve 4WD avantajları çoğunlukla yalnızca aracın ilk hızlanması sırasında hissedilir. Kış sürücüleri, zorlu koşullarda daha güvenli seyahate gerçekten katkıda bulunan şeyin fren performansı, viraj tutuşu ve düz yol tutuşu olduğunu bilir. Bunu başarmak için AWD ve 4WD çok az yardımcı olur veya hiç yardımcı olmaz. Zorlu kış koşullarında sürücüye güven ve yüksek araç performansı sağlayan mevsime özel lastiklerdir.

Tam olarak farklar nelerdir ve bilmek neden önemlidir.

Kış lastikleri çok çeşitli seçenekler ve seçenekler sunar. Çoğu durumda, lastik çapını büyütmeseniz veya küçültmeseniz bile, kış lastiğinin bütünlüğünü takma ve sökme işlemlerinden kaynaklanan aşırı aşınmadan korumak için kış lastiklerine ek olarak bir dizi kış lastiği dikkate değer.

Kış lastikleri ne kadar dayanır?

Bu sorunun cevabı, özel lastiğinizin marka ve modeline bağlı olarak değişebilir. Genel olarak üreticiler, bir dizi kış lastiğinden dört mevsime kadar aşınma elde edebileceğinizi söylüyor. Diş aşınmanızın hızı ve şiddeti birçok faktöre bağlı olacaktır: Aylık kilometreniz, sürdüğünüz kar ve buz miktarı ve kar ile kuru, donmuş yolların karışımında araç kullanıyorsanız. Basamaklar, soğuk ve sert yol yüzeylerinde daha fazla sürülmeye karşı, esas olarak kar üzerinde sürüldüğünde daha uzun süre dayanma eğilimindedir.