Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri Neden Önemlidir?
Kış Lastikleri Neden Önemlidir?

Birçok kişi, arabalarında dört tekerlekten çekiş veya çekiş kontrolü veya kilitlenme önleyici frenler bulunduğundan, hava soğuduğunda ve kar muhtemel olduğunda kullanmak için artık kış lastiği almaları gerekmediğini düşünüyor. O insanlar yanılıyor. Dört mevsim lastikleri 30 yıl öncesine göre yaklaşık 100 kat daha iyi olmasına ve modern otomobillerde çekişi optimize etmek için her türlü sisteme sahip olmasına rağmen, yine de özel kış lastiklerine geçmelisiniz. Dört mevsim lastikleri, kar veya buz gibi düşük çekişli yüzeylerde fren yaparken, dönerken veya hızlanırken "kar" lastikleriyle kıyaslanamaz.

Kış lastikleri ile ilgili yaygın bir yanılgı, sadece kar ve buzlu koşullarda çalıştıklarıdır. Olay bu değil. Kış lastikleri, yalnızca kar ve buzla uğraşırken değil, 45 Fahrenheit (7 Santigrat) altındaki sıcaklıklarda daha iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle kış lastikleri, daha soğuk havalarda ve ıslak koşullarda esnekliğini koruyan çok daha yumuşak (daha yüksek silika içeriğine sahip) bir kauçuk bileşimi kullanılarak yapılır. Daha yumuşak bir lastik daha hızlı aşınabilir, ancak yuvarlandığı düzensizliklere uyum sağladığı için yolu daha iyi kavrar.

Özel kış lastiklerinin sırt deseni, bir "yaz" lastiğinden de gözle görülür şekilde farklı bir tasarımdır. Bir kış lastiğinde, buzu kavramaya yardımcı olan, kanal adı verilen daha birçok küçük çizgi vardır. Tasarımı ayrıca karı, çamuru, buzu ve suyu çok daha verimli bir şekilde temizlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Dört mevsim lastikleriyle hareket etmeye başlamak için yeterli tutuşa sahip olsanız bile, hızla yol tutuşunu kaybedeceğiniz bir noktaya kadar hızla karla dolabilirler.

Cebinizdeki madeni paralarla lastik diş derinliğinizi kontrol edin

Kışa özel sırt deseni ve yumuşak bileşimin sonuçları, hem frenleme hem de direksiyon için çok daha fazla yol tutuşu anlamına geliyor. Çoğu zaman, insanlar sadece kaygan koşullarda hareket etmenin zorluğunu düşünürler, ancak frenleme ve dönüş ihtiyacını unuturlar. Kış lastiklerinin artırılmış yol tutuşu, aracı çok daha öngörülebilir ve dolayısıyla daha soğuk, daha yağışlı koşullarda sürücüler için daha güvenli hale getirir.

Kış lastikleri tüm yıl kullanılabilir mi? Kış lastikleri soğuk aylarda harikadır, ancak yaz için pek uygun değildirler ve çabuk aşınırlar. Yaz lastikleri veya "dört mevsim", sıcaklıklar daha sıcak ve yollar kuru olduğunda çok daha iyi performans gösterecektir. Yapışkan performans lastiklerinizi ve havalı alaşım jantlarınızı yaza, ilkbahar ve sonbahar dönemlerine saklayın. Kış aylarında sıcaklığın genellikle sıfırın altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız, yapılacak en iyi şey kış için özel bir tekerlek seti satın almak ve onlara kış lastikleri takmaktır. Bu gereksiz bir masraf gibi görünebilir, ancak arabanıza uyan bir dizi kullanılmış çelik jant muhtemelen bir lastikçiye jantlardaki lastikleri değiştirmek ve bir yıllık kış sürüşü için tekrar geri çekilmek için ödeme yapma maliyetinden daha azdır.

Dört mevsim lastikleri nasıl çalışır?

Dört mevsim lastiğini, soldaki resimdeki gibi çekiş gücü olmayan bir noktaya sıkıştırmak için zeminde az miktarda kar olması yeterlidir.

Dört mevsim lastikleri, spor otomobiller ve sadece yaza özel lastik paketi sunan bazı otomobiller dışında çoğu otomobilin fabrikadan çıktığı lastiklerdir. Bu tür lastikler, yaz lastiklerinden daha yüksek silika içeriğine ve yaz sporu lastikleri gibi neredeyse yarış kayganlığına göre daha açık sırt desenine sahiptir. Yıl boyunca kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır, ancak bu, bunu yapmanız gerektiği anlamına gelmez. En azından "kar kuşağında" veya dağlara çıkarken, bagajda lastik zincirleri taşımalı ve nasıl takılacağını bilmelisiniz.

Dört mevsim lastiklerinin soğuk havalarda kış lastikleri kadar iyi olma olasılığı düşüktür ve virajlı bir yol veya yarış pistinde daha sıcak aylarda yaz lastikleri kadar iyi olması pek olası değildir. Kışın, kuru bir yolda normal sürüşte muhtemelen iyi bir dört mevsim lastiği ile özel bir kış lastiği arasında pek bir fark görmezsiniz. Ancak, acil bir durumda, kendinizi birdenbire kara bir buz parçasının üzerinde bulduğunuzda, parayı kış lastiklerine harcamak hayatınızı veya en azından kaportacıda ağır bir faturayı kurtarabilir.