Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri: Önemli Olmalarının 6 Nedeni
Kış Lastikleri: Önemli Olmalarının 6 Nedeni

Kış kapıda ve şimdi yeni kış lastiklerine geçmenin tam zamanı. İşte nedeni:

1) Kavrama

Sıcaklıklar 7 santigrat dereceye veya altına düştüğünde yaz lastikleri sertleşmeye başlar ve bu da kar veya buz olmasa bile yol tutuş ve çekişi kaybetmelerine neden olur. Ve hava ne kadar soğuk olursa, o kadar az etkili olurlar.

2) Ödün Vermeyin!

Sonbahar ceketi gibi dört mevsim lastikleri, ortalama sıcaklıklarda sizi korumada iyidir. Ancak dört mevsim lastikleri kullanıldığında, dondurucu soğukta durma mesafeleri kış lastiklerine göre yüzde 30 ila 40 artabilir. Basitçe söylemek gerekirse: kış lastikleri kaza yapma şansınızı azaltır.

3) Su işlerinden kaçının

Kış lastikleri öncelikle suyu taşımak için tasarlanmıştır. Lastikleriniz kara veya buza basınç uyguladığında üst kısmı eritir ve ince bir su tabakası oluşturur (aynı şey buz pateni yaptığınızda da olur). Ve eğer su yoldan çekilmezse, araba suda uçacaktır! İşte tam da bu nedenle kış lastikleri suyu hızla yanlara doğru uzaklaştırmak ve aracın yüzeyle temasını sağlamak için bu kadar geniş oluklara ve dişlere sahiptir.

4) AWD/4WD Drive'a güvenmeyin

İster inanın ister inanmayın, AWD/4WD araçları çoğunlukla hızlanmaya yardımcı olur - durmaya değil! AWD/4WD'li araçlar, iki çekişli tekerleğe sahip araçlara göre buzda veya karda olduğundan daha iyi hızlanabilir. Ancak dönüş söz konusu olduğunda, araç limitleri tahrik edilen tekerlek sayısına göre değil yol tutuş ve çekiş miktarına göre belirlenir.

5) Kalite Önemlidir

Tıpkı yaz lastikleri gibi, birinci sınıf kış lastikleri de çoğu temel modelden daha iyi performans gösterir. Ekonomik fiyatlı bir kış lastiğinden %15 daha iyi performans gösterebilen mevcut en son kauçuk teknolojisi ve sırt desenleri için para ödüyorsunuz.

6) Bileşik hakkında, basmak değil!

Lastik sırtından nasıl göründüğüne rağmen, bir kış lastiğinin en önemli kısmı, donma sıcaklıklarında yumuşak ve esnek kalan kauçuk bileşiminin bileşimidir.

Bir kış lastiğinin yumuşak lastik izleri kusurları sarar ve neredeyse her yerde çekiş gücü sağlar. Yaz lastikleri ise sıcaklık düştükçe sertleşir ve kış lastiklerinin sağlamlığını kaldıramaz.