Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri ve Dört Mevsim Lastikleri
Kış Lastikleri ve Dört Mevsim Lastikleri

Lastik icat edildiğinden beri çok yol kat etti. İlk başta, sadece bir tekerlekti. Tasarım, tekerleğin etrafına daha yumuşak bir sürüş sağlayan kauçuk bir şerit eklenerek ilerledi. Bununla birlikte, tekerleği bugün bildiğimiz ve kullandığımız hale getirmek için yapılacak çok iş vardı.

Optimum işlevsellik için satın alabileceğimiz o kadar çok farklı tipte lastik var. Otomobil sahiplerinin lastik satın alırken en sık sordukları sorulardan biri “Dört mevsim lastikleri ile kış lastikleri arasındaki fark nedir?” sorusudur.

En önemli fark, kış lastikleri ile dört mevsim lastiklerinin diş yapısıdır. Dört mevsim lastikleri düşük sıcaklıklarda sertleşebilir, bu nedenle yol ile lastikler arasında daha az çekiş vardır. Kış lastikleri, soğuk havalarda esnek kalan özel bir kauçuk bileşimi kullanır ve zorlu koşullarda daha iyi yol tutuşu ve gelişmiş frenleme sağlayarak lastikleri kış havası için optimize eder. Artık farkı bildiğinize göre, hangi lastiklerin arabanız için doğru olduğunu nasıl bileceksiniz?

Dört mevsim lastikleri:

Dört mevsim lastikleri, daha ılıman kış koşullarında araç kullanacak olanlar için idealdir. Örneğin şiddetli yağmur, oldukça hızlı eriyen kar yağışı ve sulu kar. Sıcak, kuru ve hafif ıslak koşullar için de harikadırlar.

Kısa Bilgiler:

Dört mevsim lastikleri, hafif ıslak ve karlı koşullarda çekiş ve kavrama sağlamaya yardımcı olur Hem ıslak hem de kuru koşullarda güvenli kullanım ve eşit sırt aşınması sağlamak için özel olarak üretilmiştir Genel olarak, daha uzun diş ömrü elde etmek için daha sert bir bileşik, 7°C ve altında çekişini kaybetmeye başlar. Kışın kar ve çamur lastik kanallarını tıkayabilir ve bu da kış yollarında güvensiz sürüş koşulları yaratabilir. Dört mevsim lastikleri çeşitli farklı hava koşullarında daha fazla çekiş sunsa da, kar ve buzda sürüş söz konusu olduğunda kış lastikleri onları geride bırakır.

Kış lastiği:

Kış lastikleri, zorlu kış hava koşulları için her şeyin başıdır. Çoğu sürücü, kış lastiği satın almanın zorlu kış hava koşullarında bir güven ve kontrol duygusu sağlamaya yardımcı olduğunu keşfeder. Yolda çok kar, buz ve dondurucu yağmurun olduğu zorlu kış koşulları için kış lastiklerine ihtiyacınız olacak. Büyük beyaz kuzeyde veya şiddetli kar yağışı olan herhangi bir yerde yaşayan herkes, mevsim için kesinlikle kış lastiklerine geçmeyi düşünmelidir.

Günün sonunda kış lastiği ihtiyacı, nerede yaşadığınıza ve kış aylarında işe giderken hangi koşullarla karşılaşacağınıza bağlıdır.

Sürücüler, dikkatli olun; kış lastikleri taktırmış olmanız, araç kullanırken dikkatli olmamanız gerektiği anlamına gelmez. Kazalar olabilir, bu nedenle kış lastikleri takılı olmadan olduğu kadar dikkatli olmanız önemlidir.

Kısa Bilgiler:

Kış lastikleri, karda ve buzda üstün yol tutuşu için soğuk havalarda yumuşak kalacak şekilde tasarlanmıştır Lastiğin düşük sıcaklıklarda esnek kalmasına yardımcı olan benzersiz bir şekilde formüle edilmiş sırt kauçuğuna sahiptirler. Lastikler üzerinde kar birikmesini azaltmaya yardımcı olan agresif bir sırt özelliğine sahiptirler. Kış lastikleri çivili veya çivisiz olarak satın alınabilir ve nihai dengeyi sağlamak için çeşitli sırt seçenekleri mevcuttur.

4 mevsimle mücadele etmek için tüm yıl boyunca kış lastiklerini takılı bırakmak iyi bir fikir mi? Bunu önermiyoruz. Dört mevsim lastikleri, hem ıslak hem de kuru ortamlarda iyi performans gösterirken düzgün ve konforlu bir sürüş sağlayan özel olarak tasarlanmış sırt desenlerine sahiptir. Kış lastikleri, üretildikleri daha yumuşak kauçuk nedeniyle yoğun kar ve buz için en iyi şekilde çalışır. Daha yumuşak kauçuk daha hızlı aşınır, yani kış lastiklerinizi yıl boyunca kullanırsanız, kendinizi sık sık değiştirirken bulacaksınız.