Avrupa Lastik Continental
Kış Lastiklerine Ne Zaman İhtiyacım Var?
Kış Lastiklerine Ne Zaman İhtiyacım Var?

Kış lastikleri sadece yolda kar veya buz olduğunda gerekli değildir. Aksine, kış lastikleri, sıcaklıklar kılavuz olarak 7°C'nin altına düştüğü anda optimum performans sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun nedeni, kış lastiği bileşiklerinin lastiğin daha soğuk havalarda esnekliğini korumasına izin vererek kış sürüş koşullarında optimum tutuş ve çekiş sağlamasıdır.

Kış lastikleri ayrıca artan yağışla başa çıkmak için tasarlanmış bir sırt desenine sahiptir. Kış lastiği sırt desenleri, karda tutuş ve çekiş sağlamaya yardımcı olan, aynı zamanda suyu lastikten uzağa dağıtan kanallardan (lastik sırtında özel olarak tasarlanmış oluklar) oluşur. Bu da yollarda su birikintileri olduğunda suda kızaklama olasılığının önlenmesine yardımcı olur.

Kış Lastiği Fark Yaratır mı?


Daha önce belirttiğimiz gibi, mesele sadece kar ve buz değil. Kış lastikleri, suda kızaklama olasılığını en aza indirerek yollarımızdaki artan durgun su seviyeleriyle başa çıkmak için tasarlanmıştır. Kendinize sorun: Aralık ayında soğuk ve yağışlı bir günde arkanızdaki arabanın kış lastikleriyle mi yoksa yaz lastikleriyle mi gitmesini isterdiniz?

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Artık kış lastiklerinin bir fark yarattığını biliyoruz, işte sağladıkları faydaların tam listesi:

Azaltılmış fren mesafesi: Kış koşullarında - yağmur, kar veya buz - kış lastikleri, yaz lastiklerine kıyasla fren mesafenizi birkaç metre azaltır Daha iyi yol tutuşu: Kış lastiklerinde daha fazla esnekliğe sahip esnek kauçuk, soğuk havalarda araç kullanırken mümkün olan en iyi tutuşu, çekişi ve yol tutuşu elde etmenizi sağlayarak güvenle sürmenizi sağlar Suda kızaklama: Kış lastiklerinin sırt deseni, tehlikeli durgun suda suda kızaklama olasılığını en aza indirerek lastiklerin altından daha fazla su dağıtmaya yardımcı olur Bazı Avrupa ülkelerindeki yasalar böyledir: İster iş ister eğlence için Avrupa'da seyahat etmeyi planlıyorsanız, yerel yasalara uyduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Kış Lastikleri Yazın Kullanılabilir mi?

Kış lastikleri yaz aylarında kullanılabilirken, optimum güvenlik ve performans için sıcaklık ve mevsim için doğru lastiklerin kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Genel olarak 7°C'nin üzerindeki yaz koşullarında, fren mesafesi ve çekiş açısından kış lastiğinin performansı yaz lastiklerine göre daha zayıf olabilir.

Tüm Hava Lastikleri Kış Lastikleri Kadar İyi mi?

Lastiklerinizi yılda iki kez değiştirmek istemiyorsanız, dört mevsim lastikleri (veya tüm mevsim lastikleri) kış lastiklerinden daha iyi bir seçenek olabilir. Dört mevsim lastikleri, hem kış hem de yaz lastiklerinin teknolojilerini tüm yıl boyunca iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmış bir lastikte harmanlar.