Avrupa Lastik Continental
Kışın Maksimum Güven İçin Kış Lastiği Takın
Kışın Maksimum Güven İçin Kış Lastiği Takın

Kar lastikleri olarak da bilinen kış lastikleri, kar ve buz üzerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış lastiklerdir. Bu lastikler maksimum güvenlik ve çekiş göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Bir lastiğin kış lastiği olduğunu, lastiğin yanağında bulunan “dağdaki kar tanesi” sembolünden anlayabilirsiniz. Bu sembol, lastiğin kar, buz veya soğuk hava gibi zorlu koşullarda etkili olması için gereken minimum özellikleri karşıladığı anlamına gelir.

Dört mevsim lastikleri, ıslak veya kuru koşullarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve daha sıcak iklimlerde yıl boyunca kullanım için iyidir. Buradaki anahtar, "daha sıcak iklimler"e dikkat çekmektir - mutlaka Alberta (veya bu konuda Kanada) değil! Buz üzerinde veya sıfırın altındaki sıcaklıklarda kullanılmak üzere tasarlanmamışlardır. Ancak, biraz çamurlu veya karlı koşullarda sürüyorsanız, bu lastikler iyi durumda olmalıdır. Güvenlik ve çekiş için üretilmiş kış lastiklerinin aksine, ıslak veya çamurlu koşullarda sürüldüğünde bile her mevsim uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir.

Hem kış hem de dört mevsim lastikleri, yaz lastiklerinden daha derin diş derinliğine sahiptir. Ancak dört mevsim ve yaz lastiklerinin her ikisi de 7 santigrat derece veya daha düşük sıcaklıklarda sertleşen kauçuktan yapılır. "Kar tanesi" sembolüne sahip kış lastikleri, daha soğuk havalarda bile yumuşak kalarak yola tutunmalarını sağlar.

Sonra “dört mevsim” lastikleri var: “dört mevsim” lastikleri ile “dört mevsim” lastiklerinin aynı olmadığını belirtmek önemlidir. Bu "dört mevsim" lastikleri, kış lastiklerinin niteliklerine sahiptir, ancak diş derinlikleri çok sığ hale gelene kadar yıl boyunca kullanıma uygundur.

Sırt O Kadar Büyükse Neden Tüm Yıl Kış Lastiklerini Kullanmıyorsunuz?

Kış lastikleri, yaz lastiklerinden çok daha yumuşak olan malzemeden yapılır. Sıcakta bu malzeme daha da yumuşar ve sırtınızın hızla aşınmasına neden olabilir. Ayrıca sürüş sırasında daha yüksek bir dirence sahiptirler, bu da kışları koşarken aracınızın normalden daha fazla gaz tüketebileceği anlamına gelir.

Daha yumuşak kauçuk ayrıca hızlanma, frenleme veya direksiyonla ilgili sorunlara neden olabilir. Yol tutuşu, sıcakta dört mevsim veya yaz lastiği kullanıyormuşsunuz gibi olmayacaktır.

Çiviler Ne İçin?

Çiviler, lastiğin içine gömülü olan ve buza veya sert karlara saplanabilen ve böylece daha fazla çekiş gücü sağlayan küçük metal parçalarıdır. Çivilerin dezavantajları vardır — buzlu yolların olmadığı havalarda çalışan çiviler, metalin doğrudan yol yüzeyiyle temas etmesine neden olarak yola zarar verebilir. Bazı kaynaklar, çivilerin buz veya kar olmayan yollarda da çekişi engelleyebileceğini söylüyor. Saplamalar bazı alanlarda yasal olmadığından yerel mevzuatınızı kontrol edin.

Kış Lastiği Gerekli mi?

Türkiye'nin doğu kesimleri gibi bazı yerler, binek araç kullanıyor olsanız bile yılın belirli aylarında kış lastiği gerektirir. Ne tür lastikler alacağınızı düşünürken bunu göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Çözüm

Aracınız için doğru lastiği seçmek araştırma gerektirir. Nerede yaşadığınızı, nasıl bir havada araç kullanmayı umduğunuzu ve ne kadar uzağa veya ne sıklıkta araç sürmeyi planladığınızı düşünmelisiniz. Bu bilgiyi düşündüğünüzde, tüm seçeneklerinize bakabilir ve oradan bilinçli bir karar verebilirsiniz.