Avrupa Lastik Continental
Lastik ve Kilometre Performansı
Lastik ve Kilometre Performansı

Lastik kilometre performansını etkileyen orta düzey faktörler daha çeşitlidir, ancak önleyici bakım için bu ipuçları bunların etkisini azaltabilir.

Tahrikli aks: Otomobilin tahrikli aksında lastik aşınması, serbest dönen aksa göre daha yüksek olacaktır. Arkadan çekişli araçlarda ise ön ve arka akslardaki lastikler arasında daha dengeli bir aşınma ilişkisi vardır. Önden çekişli bir araçta, ön aksa uygulanan direksiyon kuvvetleri ön lastiklerin aşınmasını artırır.

Bu durumda lastiklerinizin ömrünü uzatmak için en iyi teknik, yıl boyunca düzenli aralıklarla, yani yaz lastiğinden kış lastiğine geçerken yapılan lastik rotasyonudur.

Arkadan veya dört tekerlekten çekişli araçlarda, lastikleri arka akslardan öne doğru çevirin ve ön lastikleri arka aksın zıt taraflarına doğru hareket ettirin. Önden çekişli araçlar için, ön akslardaki lastikleri arkadaki aynı konuma hareket ettirin ve arka lastikler çapraz olarak ön aksın karşı taraflarına hareket ettirilir. Tüm lastiklerin çapraz olarak farklı bir aksa ve farklı bir konuma hareket ettirildiği, önden çekişli otomobiller için x deseni başka bir olasılıktır. Yönlü desenli lastikler için lastik dönüş desenlerinin daha sınırlı olduğunu lütfen unutmayın; sadece ön akstaki aynı konumlardan arka akslara değiştirilebilirler ve tam tersi – yandan yana değil.

Yol yüzeyi: Normal olarak bir araç sürerken yol yüzeyinin etkisi nispeten küçüktür. Bununla birlikte, aracı agresif bir şekilde kullanıyorsanız, pürüzlü ve aşındırıcı bir yol yüzeyi lastiklerinizin kullanım ömrünü önemli ölçüde azaltabilir.

Buradaki tavsiyemiz, mümkün olduğunca bakımsız yollardan kaçınmak veya uygun lastikler olmadan çok sık yoldan çıkmamaktır. Pürüzlü yüzeyler yolculuklarınızın olağan bir parçasıysa, bunun yerine özel arazi lastikleri takmayı düşünün.

Ortam sıcaklığı: Yaz ve kış lastiklerinin kimyasal ve fiziksel özellikleri, belirli çalışma sıcaklıkları için optimize edilmiştir. 45˚F'nin altındaki sıcaklıklarda yaz lastikleri daha çabuk aşınır. 45˚F üzerindeki sıcaklıklarda kış lastikleri daha çabuk aşınır.

Kritik nokta, mevsime uygun lastiklerin takılmasıdır. Sadece lastiklerinizin ömrünü uzatan bir faktör değildir; tüm yıl boyunca aracınızın performans ve güvenlik özelliklerini koruyacaktır.