Avrupa Lastik Continental
Lastikler Aşırı Şişirilirse Ne Olur?
Lastikler Aşırı Şişirilirse Ne Olur?

Aşırı şişirilmiş lastikler, çok fazla hava eklendiğinde sırtın merkezi dışarı çıkacağından, sırtın orta kısmında daha hızlı aşınma eğilimi gösterir. Bu, lastiğin merkezinin kenarlardan daha fazla aracın ağırlığını taşımasına neden olur. Aşırı şişirme, aracın ağırlığı lastikten yola temas alanı boyunca eşit olarak dağılmadığından, sürüşü daha sert hale getirebilir ve çekişi azaltabilir. Daha da kötüsü, lastiğin aşırı şişirilmesi durumunda normalde olabileceği kadar esnememesi nedeniyle lastiği patlamaya ve çukurlardan ve yol kalıntılarından kaynaklanan hasara daha yatkın hale getirebilir.

Sıcaklıklar Lastik Basıncını Nasıl Etkiler?

Çoğu yeni araç, sürücü kapısı direğine yapıştırılmış bir etikette listelenen lastik basınçlarını tavsiye eder; ayrıca aracın kullanım kılavuzunda da listelenmiştir. Genellikle lastik basıncının soğuk olarak kontrol edilmesi önerilir; bu genellikle sabahları ilk iş anlamına gelir, çünkü bu genellikle günün en serin kısmıdır ve lastik bir süredir oturuyordur. Hem daha yüksek gündüz sıcaklıkları hem de lastiği ısıtan lastiğin üzerinde sürüş, hava ısıtıldığında genleştiği için basıncı yükseltecektir.

Modern otomotiv lastiklerinin çoğu maksimum şişirme basıncıyla işaretlenmiştir. Bunun önerilen basınç olmadığını not etmek önemlidir. Tavsiye edilen basınç, araca göre değişebileceğinden lastik üzerinde işaretlenmemiştir. Belirtildiği gibi, önerilen lastik basıncı normalde sürücü kapısı direğine yapıştırılmış bir etikette listelenir ve ayrıca kullanım kılavuzunda da bulunabilir. Bazı arabaların ön ve arka lastikleri için farklı basınçların ve ayrıca yük taşırken daha yüksek basınçların listelenmiş olabileceğini unutmayın. Lastik üzerinde işaretlenen maksimum basınç, genellikle önerilen basınçtan çok daha yüksektir.

Örneğin baktığım bir lastiğin yan duvarında listelenen maksimum basınç 51 psi ve aracın kapı direğinde listelenen önerilen basınç 35 psi idi. Bir diğerinin maksimum basıncı 44 psi ve önerilen basınç 26 psi idi. Tavsiye edilen basınçta olduğu gibi, maksimum basınç muhtemelen lastiğin soğuk olduğu zaman anlamına gelir. Her iki durumda da, maksimum basınç, en azından lastik önerilen basınca yakın bir basınçta çalıştırıldığında, sıcaklıktaki herhangi bir artışın normalde neden olacağı değerden genellikle daha yüksektir.