Avrupa Lastik Continental
Lastiklerinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin
Lastiklerinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin

Lastikler, özel araba ve kamyonetlerin karıştığı kazalarda sürüş özelliklerini etkileyen önemli bir güvenlik faktörüdür. Kazalarla ilgili araştırmalarda, lastikle ilgili gözlemlenen risklerin yüzde 90'ından fazlası, kötü durumdaki lastikler, uygun olmayan lastikler veya yanlış lastik basınçları ile ilgiliydi.

Lastiklerinizi doğru seçin

Aracınız için doğru lastik ebadını kayıt bilgilerinden bulabilirsiniz. Tavsiye edilen ve onaylanan bir veya daha fazla lastik ebadı olabilir. Lastikleri seçerken, ürettikleri gürültüyü ve yakıt tüketimi üzerindeki etkilerini kontrol etmek ve en aza indirmek de önemlidir. Arabanızda aynı anda farklı marka ve tipte lastikler kullanmaktan kaçının. Örneğin, kışın çivili lastik kullanıyorsanız, tüm lastikler çivili olmalıdır.

Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol edin

Yasaya göre, lastiklerin aşınma yüzeyindeki ana diş derinliği yaz lastiklerinde en az 1,6 mm, kış lastiklerinde ise en az 3 mm olmalıdır. Bununla birlikte, ıslak koşullarda sürerken, yaz lastiklerinde tavsiye edilen diş derinliği en az 4 mm'dir. Karlı ve buzlu koşullarda kış lastiklerinde tavsiye edilen diş derinliği en az 5 mm'dir. Lastik basınçlarınızı da düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın; tavsiye en az ayda birdir. Farklı yükler için doğru lastik basınçlarını aracınızın kılavuzunda bulabilirsiniz. Yedek lastiği unutmayınız. Yanlış lastik basınçları aracınızın sürüş özelliklerini ve yakıt tüketimini etkilediği gibi lastiklerinizin kullanım ömrünü de kısaltır.

Hava veya yol yüzeyi koşulları kış lastiklerinin kullanılmasını gerektirmiyorsa, yaz lastikleri tüm yıl boyunca kullanılabilir.

Yaz lastiklerinin ana oluklarının diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır. Zor koşullarda, örneğin suda kızaklamayı önlemek için yaz lastiklerinin diş derinliği en az 4 mm olmalıdır.

Eski kış lastiklerinin yaz lastiği olarak kullanılması tavsiye edilmez. Kış lastiklerinin ıslak veya kuru asfaltta yol tutuşunun genellikle yaz lastiklerinden çok daha kötü olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.