Avrupa Lastik Continental
Lastikte Nitrojen Gazı Uygulaması

Lastikte Nitrojen Gazı Uygulaması

Otomobillerde lastiğin daha uzun ömürlü olması için nitrojen gazı uygulaması yapılabilir. Nitrojen gazı uygulaması temel olarak lastiğin içine kuru hava doldurulmasından ibarettir. Burda amaç lastiğin hava koşullarına göre genişlemesini engelleyerek esnemeden kaynaklı deformasyonları azaltmaktır. Genelde havaların ısındığı yaz aylarında lastik içindeki hava da genleşerek lastiğin daha fazla genişlemesine sebep olacaktır. Nitrojen gazı uygulaması ile sıcak havalarda lastik içindeki havanın yaratacağı basıncın oluşturduğu genişlemenin önüne geçilmiş olur.

Lastikleri şişirirken kullanılan gazın %78'i Azot (Nitrojen), %21'i Oksijen ve %0.9'u Argon Gazıından oluşmaktadır. Oksijen gazı lastiklerde oluşan deformasyon ve bozulmanın asıl sebebidir. Fakat lastikler üretilirken eklenen liner yani lastiğin içindeki kauçuk tabaka ile antioksidan katman hava sızmasını ve oksijenin yanıcı etkisini azaltacak şekilde düzenlenmiş olduğu için oksijenin vereceği zarar en aza indirgenmiş olur.

Nitrojen gazı uygulamasında lastiğin içine aktarılan gazın içinde oksijen bulunmaz. Bu da lastiğin içtendeki havadan kaynaklanabilecek deformasyonlarını engeller. Ayrıca nitrojen gazı uygulaması sırasında lastik şişirilirken lastik içerisine yağ ya da nem eklenmez. Bu da lastik ömrü için büyük bir avantajdır. Çünkü nitrojen lastik içinde nem oluşturmaz. Bunun neticesinde de jantlarda herhangi bir korozyon meydana gelmez. Lastik subapları daha uzun ömürlü hale gelecek ve lastik içerisinde bulunan tellerin de deformasyonu gerçekleşmeyecektir. Bunlar lastiğin neden daha uzun ömürlü hale geldiğini gösteren bir kaç noktadan bazılarıdır.

Nitrojenin patlayıcı olmadığı bilinmektedir. Ayrıca nitrojen genleşmeyen bir gazdır. İçerisinde oksijen olmayan bir gaz olduğu için yanma yapmaz.Çevreye dost bir gazdır.