Avrupa Lastik Continental
M+S Lastikleri Kış Lastikleri İle Aynı Mıdır?
M+S Lastikleri Kış Lastikleri İle Aynı Mıdır?

Ülkenin yoğun kar yağışına ve aşırı kış havasına eğilimli bölgelerinde yeni kış lastiği yasaları ve kış seyahati kısıtlamaları ortaya çıkıyor. Bu alanlarda sürüş yaparken güvenli ve yasal olarak uyumlu olmak için, dört mevsim lastikleri ile gerçek kış lastikleri arasında ayrım yapmak için farklı lastik sınıflandırmalarını ve lastik sertifikalarını bilmek önemlidir. Bu yasaların amacı, kış aylarında seyahat güvenliğini artırmak ve güvensiz lastiklerle seyahati önlemektir, ancak düzenlemeleri uygulayan kişiler de dahil olmak üzere herkesin lastik jargonu ile kafası karışabilir. Aşağıda, bu kış yol kenarında lastik kontrolünde takılıp kalmamanızı sağlamak için farklı lastik sınıflandırmaları, sertifikaları ve kış lastiği işaretlerinin bir açıklaması yer almaktadır.

Lastik Sınıflandırması

Lastik üreticileri ve lastik perakendecileri, lastik türlerini sınıflandırmak için genel sınıflandırmalar kullanır. "Dört mevsim lastikleri", "dört mevsim lastikleri", "kış lastikleri", "yaz lastikleri" ve "yağmur lastikleri" gibi terimler, lastik sınıflandırmalarına örnektir. Lastik üreticileri, lastik stillerini gerçek performans özelliklerine göre gruplandırırken; gruplandırmalar oldukça keyfidir. Bir lastik üreticisi, ıslak ve kuru koşullar için optimize edilmiş bir lastik tasarlayabilir ve buna yaz lastiği adını verebilir. Başka bir üretici, aynı performans özelliklerine sahip bir ürüne sahip olabilir ve bunu “dört mevsim lastiği” olarak pazarlayabilir. Bir lastiğin nasıl performans göstereceğini veya bir lastik üreticisinin belirli bir modeli yalnızca sırtına, yanağına veya lastik stilinin adına bakarak nasıl sınıflandırdığını tam olarak söylemenin bir yolu yoktur. Bu nedenle yol kenarındaki kış lastiği kontrollerinde kolluk kuvvetleri, kış yollarında kullanılması amaçlanan lastikleri ayırt etmek için ek bilgilere güvenir.

Lastik Sertifikaları ve İşaretleri

Kış için kullanılan iki yaygın lastik işaretleme sistemi vardır: "M+S" işareti ve "Üç Tepe Dağ Kar Tanesi" sembolü. Bir lastik üreticisi, lastiklerini test için sunmakla yükümlü değildir ve bu işaretleri lastiklerinin yan taraflarına eklemek zorunda değildir. Bu nedenle yeni lastik almadan önce kontrol etmeniz önemlidir. Yıl boyunca kullanım için dört mevsim lastiği olarak pazarlanan, çok iyi kar ve buz çekişine sahip bir lastik satın alıyor olabilirsiniz, ancak yan duvarında bir yerde “M+S” damgası yoksa, lastiğiniz kullanım için güvensiz kabul edilebilir. belirli yollarda seyahat edin.

M+S Markalama

Genellikle lastiğin yan tarafında tekerlek flanşının yanında bulunan M+S sembolüdür

M+S işareti, 1970'lerde ekstra çamur ve kar çekişine sahip lastikleri, o dönemde yaygın olan nervürlü dişlere sahip lastiklerden ayırmak için tanıtıldı.

Bir lastiğin yan duvarında "M+S" derecesine ve damgasına sahip olması için, belirli bir blok sırt deseni stiline ve daha fazla çekiş kabiliyetine sahip olması gerekir. Günümüzün lastik performans standartlarına göre, bu sınıflandırmanın standartları, özellikle yoğun kar ve buz gibi tipik kış sürüş koşullarında oldukça düşüktür, ancak "M+S" sertifikasyon sistemi, ortalama lastik alıcısına yardımcı olmak için bir ölçüt haline gelmiştir ve yasa Uygulama, bir lastiğin karda temel düzeyde bile çekiş gücü olup olmadığını belirler.