Avrupa Lastik Continental
Nasıl Çalışır: Kış Lastikleri
Nasıl Çalışır: Kış Lastikleri

Aslında yollar o kadar buzlu olmak zorunda bile değil. Sıcaklık 7°C'nin (45°F) altına düştüğünde, kış lastikleri asfalta daha iyi yapışarak hızlanma, yol tutuş ve en önemlisi fren mesafelerini iyileştirir. Ama tam olarak nasıl yapıyorlar?

İlk olarak, doğal ve sentetik kauçuk, yağ, silika ve karbon siyahı içerebilen, kauçuk ve bileşik olarak bilinen diğer bileşenlerin karışımı vardır. Düz kauçuk tek başına kullanılamaz çünkü soğuk havalarda çok sertleşir ve kırılgan hale gelir ve sıcakken çok yumuşak olur. Kış lastikleri için, lastik karışımları çok farklıdır; bu, sırt kauçuğunun aşırı soğuk sıcaklıklarda esnek kalmasını sağlayan temel unsur olan 'cam geçiş sıcaklığı' olarak adlandırdığımız sıcaklığı düşürür.

Ölçeğin diğer ucunda, yaz lastiklerindeki hamur, sıcak havalarda yeterince sağlam kalacak şekilde formüle edilmiştir. Soğuk hava için kötü bir seçim çünkü bu hamur daha da sertleşerek lastiğin yol tutuşunu önemli ölçüde azaltıyor. Halk arasında "hokey diskleriyle araba kullanmak" olarak bilinir.

Dört mevsim lastikleri, kış ve yaz arasında bir uzlaşma sağlayan bir bileşik kullanır. Soğuk havalarda yaz lastiğinden daha iyidirler, ancak 7°C'nin altında yol tutuşları kış lastiğine göre daha düşüktür. Bu, kuru yollarda olduğu kadar karlı yollarda da geçerlidir; burada daha az yol tutuş, öndeki aracın arkasında durmak veya aracın arkasına kaymak arasındaki fark anlamına gelebilir.

Diğer ana bileşen sırttır. Bir kış lastiğinde, genellikle daha keskin kenarlar ve karı "ısırma" yeteneği sağlayan birkaç küçük bloktan oluştuğunu görürsünüz. Lastikteki oluklar çamuru ve suyu uzaklaştırır, böylece kauçuğun yol ile temas halinde kalması sağlanır. Aksi takdirde, lastiğin suyu ileriye doğru ittiği ve ardından üzerine çıktığı tehlikeli bir durum olan suda uçma meydana gelebilir. Bu olduğunda, araç kayar.

Lastik sırtı ayrıca yiv adı verilen küçük yarıklar içerir. Bunlar, daha fazla kavrama yüzeyi sağlamak için yola temas ettiklerinde açılır. Yanlarında, temas ettiklerinde suyu toplayan mikro pompa adı verilen küçük delikler de görebilirsiniz. Olukların yaptığı gibi daha büyük miktarları hareket ettirmek yerine, bunlar öncelikle buzun üzerinde veya asfalt nemliyken oluşabilen çok ince su tabakasının bir kısmını toplar.

Her lastikte olduğu gibi kış lastikleri arasında da farklı kalite ve etkinlik seviyeleri vardır ve fiyat buna göre yükselir. Genel olarak, teknoloji için para ödüyorsunuz: daha iyi hamurlar ve gelişmiş sırt mühendisliği, fiyatı yükseltiyor.

Bazı lastik üreticileri arasında oldukça yeni bir ekleme, dağ/kar tanesi logosuna uygun bir sırt desenine sahip bir dört mevsim lastiği olan "dört mevsim" lastiğidir. Bileşik dört mevsim lastiğinden daha yumuşaktır ancak kış lastiği kadar esnek değildir. Dört mevsim lastikleri tüm yıl boyunca kullanılabilir ve kış lastikleri gerektiren yargı mercileri tarafından kabul edilir. Tüm lastiklerde olduğu gibi, kaliteleri markadan markaya değişir, ancak genellikle buzda kış lastiği kadar iyi performans göstermezler.

Adına rağmen Çamur ve Kar Lastikleri (M+S) kış lastiği değildir. Bunun yerine, lastik sırtı tasarımları için belirli M+S standartlarını karşılayan dört mevsimlerdir ve aynı zamanda dağ/kar tanesi logosuna sahip olmadıkça kışa özgü değildirler.

Hangi lastiği kullanırsanız kullanın, durumları hayati önem taşır. Lastiklerin üzerinde yeterli miktarda diş olması ve tavsiye edilen basınca kadar şişirilmeleri gerekir. Aracınızdaki en önemli güvenlik özelliği onlar çünkü sizi yola bağlayan tek şey onlar. Diğer tüm güvenlik cihazları, yalnızca lastikleriniz tutuşunu kaybedip kaymaya başladığında yardımcı olmak için oradadır.