Avrupa Lastik Continental
Sürücüler arkalarına yaslanıp rahatlayabilir; Otomasyon geliyor.
Sürücüler arkalarına yaslanıp rahatlayabilir; Otomasyon geliyor.

Otomasyon, sürüşün bazı yönlerinde radikal değişiklikler getirecek. Gelecekte, artan trafik yoğunluğu, sürücülere bugün hala imkansız olan arabadaki diğer aktiviteler için zaman kazandıracak. Trafiği durdur/başlat ve dar park yerlerine park etmek artık umutları yıldırmayacak. Gelişmiş sürücü yardım sistemleri, belirli durumlarda araç sahibinin araç kılavuzluğunu araca devretmesine izin verir. Kısmi otonom sürüşten tam otonom sürüşe net bir ilerleme olacak. Sürücüler dinamizmi, tutkuyu ve sürüş keyfini asla kaybetmeyecek - bir düğmeye basarak sistemleri istedikleri gibi açıp kapatabilirler.

Kapsamlı testler ve sürekli iyileştirme

Continental'in çeşitli disiplinlerden uzmanları, otomatik sürüş trendini ileriye taşıyor. Dünya çapındaki otomotiv üreticilerinin tedarikçisi olarak Continental, otomatik sürüşün zorluklarını üstleniyor. Örneğin, önümüzdeki görevler için yeni sensör teknolojileri ve yüksek performanslı bilgisayar sistemleri geliştiriyor. Otonom sürüşe dahil olan insan-makine diyaloğu, yeni bileşenler ve çözümler gerektiriyor. Yoldaki araç filosundan oluşturulan küme zekası, yüksek ve tam otomatik araçların köşeleri tam anlamıyla görmelerini sağlayacak. Büyük miktarda veri, araçların içinde ve dışında son derece güvenilir bir şekilde iletilmelidir. Bu gelişmenin temeli - gelişmiş sürücü yardım sistemleri - otomatik sürüşün karşı karşıya olduğu altıncı zorluğun üstesinden gelmek için şimdiden önemli hizmetler sağlıyor:

Tam otomatik sürüşün zorlukları

Sensör teknolojisi: Sıfır kaza artık bir ütopya değil. Sensörlü gelişmiş sürücü yardım sistemleri, daha iyi olmasa da, insanların yanı sıra aracın etrafındaki alanı da kaydedebilir. Dikiz aynaları kamera sistemleriyle değiştirilebilir ve yalnızca güvenliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda otomobil ve kamyonlardan kaynaklanan CO 2 emisyonlarını da azaltır. Continental, sensör füzyonu ve nihayetinde sensör verilerini değerlendirmek için yapay zekanın kullanımını araştırıyor ve sensör teknolojisi ve elektronik kontrol birimleri konusundaki geniş bilgisini geliştirme sürecine taşıyor.

Küme bağlantısı: İnternet, otomobilin altıncı hissi olacak. Continental, son derece doğru trafik bilgileri sağlayacak güçlü bir arka uç üzerinde çalışıyor. Bunun temeli, trafik arka uç bilgisayarı ile birleştirilmiş yol kullanıcıları tarafından paylaşılan sensör verileri olacaktır. Bu, sensörlerin menzilini artırır ve aracın "köşeleri görmesini" sağlar.

İnsan-makine diyalogu: Araç otoban çıkışına tam otomatik modda gelirse ve sürücünün tekrar kontrolü alması gerekiyorsa strateji nedir? Continental, araçlar ve sürücüler arasında gelecekteki etkileşim için gerekli bileşenleri geliştiriyor ve insan-makine diyaloğuna ilişkin değişen taleplere yönelik yeni çözümleri test ediyor.

Sistem mimarisi: Otonom sürüş için geleceğin sistem mimarileri, arabada işlenecek büyük miktardaki veriyi güvenli bir şekilde yönetmek zorunda kalacak. Dakikada bir gigabayt sensör verisi gerçek zamanlı olarak işlenmelidir. Artan sensör çıkışı ve bunun sonucunda veri hacmindeki artış, güçlü ve güvenilir bir elektronik mimarisi gerektirir.

Güvenilirlik: Şu anda, gelişmiş sürücü yardım sistemleri, sürücü için bir geri dönüş modu olarak işlev görmektedir. Otonom sürüşte, bir arıza durumunda aracın güvenli bir şekilde yoluna devam edebilmesi veya kontrollü, güvenli bir duruşa gelebilmesi gerekir. Özel olarak yapılandırılmış fren sistemleri halihazırda filolarda test edilmektedir. Manipülasyon girişimlerine karşı koruma da dikkate alınmalıdır. Continental, bu tür girişimleri belirleyen ve araç sistemlerini buna göre koruyan süreçler üzerinde BT ve otomotiv endüstrilerinden diğer ortaklarla birlikte çalışıyor. Bu tür bir güvenlik, aracın ömrü boyunca en son teknolojinin kullanılmasını sağlamak için araç yazılımında sürekli güncellemeler gerektirir.

Kabul: Continental'in gördüğü gibi, insanlar kullanılan teknolojiye güveniyorsa otomatik sürüş kabul edilecektir. Güven, sürücü ve araç arasındaki akıllı diyalogdan doğar. Günümüzün gelişmiş sürücü yardım ve sürücü bilgi sistemlerinin geliştiricileri bunu dikkate alıyor ve sistemlerin giderek artan yaygınlığı ile gelecekteki otomatik sürüş işlevlerinin kabulü için zemin hazırlıyor.