Avrupa Lastik Continental
Tüm Lastik Tipleri Hakkında İpuçları
Tüm Lastik Tipleri Hakkında İpuçları

Kış yolda. Ve bununla birlikte, buz, rüzgar, kar ve çamur - sürüşü zorlaştıran tüm koşullar. Şimdi aracınızı zorlu koşullara hazırlama zamanı ve buna doğru lastikleri seçmek de dahildir.

Yaz lastikleri

Performans lastikleri olarak da bilinen yaz lastikleri, sıcak hava koşullarında en iyi şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tür lastikler yumuşak kauçuğa sahiptir ve genellikle yolla çok fazla temas edecek şekilde tasarlanmış dişlere sahiptir. Yaz lastikleri hem ıslak hem de kuru sıcak koşullarda en iyi şekilde çalışır ve mükemmel frenleme ve viraj alma sağlar.

Ancak bu yumuşak lastik, havalar soğuduğunda sertleşerek yol ile temasını kaybetmesine neden olur. Yaz lastikleri kış şartlarına göre tasarlanmamıştır ve durma mesafenizi artırır. Kauçuk ayrıca çatlamaya eğilimlidir ve bu da daha fazla soruna neden olabilir.

Yaz Lastikleri sıcak havalarda harika ama sıcaklık düşmeye başladığında performansı düşük.

Dört mevsim lastikleri

Dört mevsim lastikleri, yılın her mevsiminde orta derecede iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Yaz lastikleri ile aynı güçlü yol tutuşuna ve tutuşa sahip değiller ve kışın yalnızca orta derecede iyi performans gösteriyorlar.

Dört Mevsim Lastikler tüm iklimlerde orta derecede iyi çalışır, ancak hem yaz hem de kış lastikleri ilgili mevsimler için daha iyi seçeneklerdir.

Kış lastiği

Saskatchewan'da kış, aşırı hava koşullarıyla birlikte gelir. Genellikle yan duvarlarında bir dağ veya kar tanesi simgesiyle işaretlenen kış lastikleri, kış sürüşü için en güvenli seçeneğinizdir.

Sert kış koşulları için tasarlanmış olup, suyu ve çamuru daha verimli şekilde hareket ettiren büyük bloklu dişlere ve soğuk havalarda esnekliğini koruyan daha yumuşak kauçuğa sahiptirler. Bazı kış lastikleri ayrıca buza nüfuz eden ve lastiğin yol tutuşunu iyileştiren pençe saplamalarla "çivilidir". Bu özellikler buzda, karda ve sulu karda yolu kavramanıza yardımcı olmak için birlikte çalışır. Düşük hızlarda bile, durma mesafesinde büyük bir fark vardır. Ve bu mesafe, karşıdan karşıya geçen bir yaya gibi herhangi bir nedenle hızlı bir şekilde durmanız gerektiğinde çok önemli olabilir.

Unutmayın, kar eridikten sonra kış lastiklerinizi arabanızda bulundurmanız iyi bir fikir değildir. Yumuşak kauçuk sıcakta bir sorun haline gelebilir, bu nedenle sıcaklık yükselmeye başlar başlamaz bunları yaz veya dört mevsim lastikleriyle değiştirmelisiniz. Ayrıca yolu kavramak için çok çalıştıkları için daha hızlı yıpranırlar - üç veya dört sezon sonra değiştirilmeleri gerekebilir.

Kış lastikleri, sizi yolda güvende tutmak için yatırıma değer.