Avrupa Lastik Continental
Tüm Yazı Dört Mevsim Lastiklerle Geçirmek Ne Kadar Doğru?
Tüm Yazı Dört Mevsim Lastiklerle Geçirmek Ne Kadar Doğru?

Lastik söz konusu olduğunda, genellikle aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla tip ve stil vardır. Yaşadığınız bölgeye bağlı olarak, en kritik faktör muhtemelen lastiklerin sezon derecesidir. Tehlikeli koşullarda sürüşü en iyi şekilde optimize etmek için, dört mevsim lastiklerine karşı yaz lastiklerini dikkatli bir şekilde seçmek çok önemlidir; hangisini seçeceğiniz, bir aracın farklı koşullarda ve arazi türlerinde çekişi koruma becerisinde önemli bir fark yaratacaktır.

Yaz Lastikleri Nedir?

Performans lastikleri olarak da bilinen bu çeşit, öncelikle sıcak hava koşullarının üstesinden gelecek şekilde donatılmıştır. Lastik sırtı tasarımı ve derinliği, asfalt yolların kuru, sıcak veya ıslak koşullarında sürüşü optimize etmek içindir. Ayrıca, şiddetli yağmurlarda bile lastiğin yola tutunmasını sağlayan özel bir katkı maddesi içerir.

Bu nedenle, günlük işe gidip gelen araçlar ve otoyol seyahati için ideal bir seçimdir. Yine de, daha hafif sırt yolu da kavrayamadığı için karı o kadar etkili bir şekilde tutmaz. Ek olarak, çamur, çakıl ve farklı arazi arazileri gibi diğer kaygan koşullarda çalışmak için tasarlanmamıştır.

Dört Mevsim Lastikleri nedir?

Çok yoğun kar yağışı görmeyen bölgeler için bir dizi dört mevsim lastiği güvenli bir bahistir. Fark, basamaklardadır. Dört mevsim lastikleri daha derin oluklara ve daha sağlam bir desene sahiptir. Ek olarak, değişen hava koşullarının ve sıcaklıkların çok hızlı bozulmalarına neden olmamasını sağlamaya yardımcı olan bileşiklerle üretilirler. Dört mevsim lastiklerinin genel amaçlı kullanım için tasarlandığını unutmamak önemlidir. Şiddetli kar yağışı olan bölgelerde, gerçek kar lastiklerini düşünmek en iyisidir.

Her birini ne zaman seçmeli

Her ikisi de farklı nedenlerle mükemmel seçeneklerdir; Yaz lastikleri ile dört mevsim lastikleri arasında karar vermek genellikle zordur. Hangisini alacağınız genellikle bulunduğunuz yere bağlıdır. Örneğin, Boise, Idaho'daki bir lastik mağazasının stok seçimi, muhtemelen Maine veya Washington'dakilerden çok farklı görünüyor. Bunun nedeni ise her bölgede ortalama sezon tecrübesinden kaynaklanmaktadır.

Daha kuru bölgelerde, performans lastiklerini seçerek kilometreden tasarruf etmek mümkündür. Uzun süreli kar yağışlı ve kuru veya yağışlı alanlar için, her iki türden de yedek bir setin hazır bulundurulması faydalı olabilir. Daha fazla kar yağışı olan bölgelerde, sürpriz kar yağışı durumunda bile güvenli sürüş sağlamak için dört mevsim lastiklerine öncelik verilmelidir.