Avrupa Lastik Continental
Tüm Yılı Dört Mevsim Lastiklerle Geçirebilir miyim?
Tüm Yılı Dört Mevsim Lastiklerle Geçirebilir miyim?

Lastikleriniz yol ile aranızdaki tek temas noktası olduğundan, sürüş yapacağınız koşullar için en iyi lastikleri satın aldığınızdan emin olun.

Peki kış, yaz ve dört mevsim lastikleri arasındaki temel fark nedir? İki faktöre iner: lastik sırt deseni ve kauçuk bileşimi. Her mevsim lastiği, her ikisi de belirlenen hava koşullarında en iyi performansı gösterecek şekilde özel olarak tasarlanmış, kimyasal olarak tasarlanmış bir kauçuk bileşiminden ve sırt deseninden oluşur.

Dört Mevsim Lastikleri

Dört mevsim lastikleri, yaz ve kış lastiği teknolojilerini birleştirerek ikisinin bir melezini oluşturur. Bir dört mevsim lastiği ile her iki dünyanın da en iyisine sahip olursunuz. Kauçuk bileşenleri, kışın esnekliği ve sıcak yaz aylarında sertliği koruyarak her türlü hava koşulunda performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

Dört mevsim lastikleri, yaz ve kış lastiği teknolojilerinin harika bir kombinasyonu olmasına rağmen, aşırı kış veya yaz koşullarında en yüksek performans için tasarlanmamıştır. Bir dört mevsim lastiği tasarımının tüm yıl boyunca çok yönlü olması için, hem yaz hem de kış hava koşullarında performans gösterebilmek için bazı çekiş ve en iyi performans özelliklerinden ödün vermesi gerekir.

Dört mevsim lastikleri sizin için uygun mu?

Lastiklerini mevsimsel olarak kıştan yaza veya tam tersine değiştirmek istemeyen bir sürücüyseniz veya iki takım lastik satın almayı gerektirmeyen daha uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız, bir dört mevsim lastiği belki senin için. Dört mevsim lastikleri, şiddetli sıcaklık dalgalanmalarıyla birlikte sık sık yağmur yağan bölgelerde şiddetle tavsiye edilir. Yıl boyunca aşırı kış veya yaz hava koşullarında araç kullanıyorsanız, yaz ve kış lastikleri satın almak daha güvenli ve daha karlı bir yatırımdır.

Kış lastiği

Dört mevsim lastiğinden farklı olarak kış lastikleri, kar olmasa bile kış havalarında sürüş için özel olarak üretilmiştir. Bir kış lastiğinde kullanılan kauçuk bileşimi, sıcaklıklar sürekli olarak 8 derece veya altında olduğunda en iyi performansı gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Özel bileşik, lastiğin düşük sıcaklık koşullarında esnekliğini korumasını sağlar. Lastik sırtı bileşik sırt desenleri, dört mevsim veya yaz lastiklerinden büyük ölçüde farklıdır. Daha fazla yuva ve yiv ile daha derin diş derinliklerine sahiptirler. Kılcal kanallar, buzda veya karda mümkün olduğunca fazla tutuş veya çekiş sağlamaya yardımcı olur. Tüm lastik sırtı elemanları bir araya getirildiğinde karda, buzda veya sulu karda daha iyi ve daha kontrollü yol tutuşuna sahip olmanızı sağlar.

Üç Tepe Dağı Kar Tanesi

Kışın yaz lastiklerini kullanmaya çalışmak buzda, karda veya sulu karda güvenilmez çekişe neden olabilir. Yaz lastikleri soğukta çok sertleşecek ve kış yol koşullarında gereken çekişi sağlayamayacaktır. Sıcaklık sürekli olarak 45 derecenin üzerine çıktığında (ilkbahar veya yaz aylarında), bu yumuşak hamurlar daha yüksek sıcaklıklarda kullanılmak üzere tasarlanmadığından, özel kış lastiklerinin sürekli kullanımının lastik sırtlarında hızlı aşınmaya ve kullanım ömrünün kısalmasına neden olacağını unutmamak önemlidir.

Kış lastikleri sizin için uygun mu?

Yılın büyük bölümünde 8 derece veya daha az sıcaklıkta araç kullanıyorsanız ve sürekli olarak kar, sulu kar ve buz gibi aşırı kış hava koşullarıyla karşılaşıyorsanız, kış lastikleri tam size göre.

Yaz Lastikleri

Tıpkı soğuk havalarda kış lastikleri gibi, yaz lastikleri de özellikle sıcak yaz sıcağında ve bunlarla birlikte gelen ıslak veya kuru koşullarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Daha az yivli daha geniş bir sırt ve daha sığ bir diş derinliği kullanmak, kuru yol koşullarında daha geniş bir temas alanı sağlar. Yaz lastiği kauçuk bileşimi ayrıca aşırı sıcaklıkların üstesinden gelmek için özel olarak tasarlanmıştır ve bu lastiklerin sıcak yaz kaldırımlarında çekiş kazanmak için sertliklerini korumalarına olanak tanır.

Yaz lastikleri performanslarıyla da bilinir. Kuru, asfalt yollarda hassas kullanım ve maksimum çekiş için tasarlanmıştır.

Yaz lastikleri sizin için uygun mu?

Yaz lastikleri daha çok, kuru, asfalt yollarda kavramaya dayanan ve düzenli olarak ıslak çekişin gerekli olabileceği yerlerde kullanım için uygun olmayan özel veya daha yüksek performanslı araçlara yöneliktir.

Günün sonunda sizin, ailenizin ve aracınızın güvenliği bir numaralı önceliktir! Lütfen 444 2 997 numaralı telefondan lastik uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmekten çekinmeyin.