Avrupa Lastik Continental
Virajlı Yollarda Yaz Lastiği Mucizesi
Virajlı Yollarda Yaz Lastiği Mucizesi

Yaz lastikleri veya ultra yüksek performans lastikleri olarak bilinirler ve kuru havalarda aracınızın çekişini artırmanın ve daha yüksek hızların üstesinden gelmenin etkili bir yoludur. Kauçuk Üreticileri Derneği'ne göre, yaz lastiğinin nelerden oluştuğuna dair bir endüstri standardı yoktur, ancak bunlar genellikle nemi emer, yolu iyi kavrar ve soğuk havada sürüş için formüle edilmiş lastiklerden daha yumuşaktır.

Kauçuk Üreticileri Derneği'nden Daniel Zielinski, "Yaz lastikleri genellikle yüksek hız için tasarlanır" dedi. "Sıcak hava için değil, ısı için üretilmeleri gerekiyor ve hız, lastikte ısı yaratıyor."

Ulusal Lastik Güvenliği Haftası Haziran'a denk geliyor ve Kauçuk Üreticileri Derneği bu fırsatı sürücülere hangi lastiklere sahip olurlarsa olsunlar uygun basınca şişirilmeleri gerektiğini hatırlatmak için kullanıyor. İdeal basınç, sürücü tarafı kapısının iç tarafında bulunabilir ve aylık olarak kontrol edilmelidir.

Zielinski, yaz lastiklerinin dört mevsim lastiklerinden daha hızlı aşınma eğiliminde olduğunu söylüyor. Onların değiş tokuşu, kuru koşullarda üstün kavrama, hızlanma ve frenlemedir. Yetenekleri kompozisyonlarından gelir. Yaz lastikleri daha yumuşak kauçuktan yapılmıştır ve suyu dağıtmaya yardımcı olmak ve suda kızaklamayı önlemek için geniş oluklara sahiptir.

Lastikleri yaz aylarında bu kadar mükemmel bir seçim haline getiren mühendislik, onları soğuk havalarda ideal olmaktan çıkaran şeydir. Yaz lastiklerini sıcakta yumuşak hale getiren yumuşak kauçuk bileşikleri, onları soğuk havalarda daha sert yapan şeydir.

Zielinski, "Yaz lastikleri kış havası için tasarlanmamıştır ve sıcaklıklar 8 derecenin altına düştüğünde tepki vermeyecek veya aynı performansı göstermeyecektir" dedi.

Dört mevsim ve ultra yüksek performans lastikleri bazen yönlü olarak tasarlanır, yani tek yönde dönecek veya yuvarlanacak şekilde üretilirler ve yalnızca bir tarafa takılabilirler. Bunlar, yalnızca araç üreticisi tarafından önerildiğinde zorunludur, dedi.

Zielinski, yaz lastiği satın almak isteyen sürücüler için şu tavsiyelerde bulundu:

Yüksek performanslı sürüş için tasarlanmış lastikleri kullanarak yol tutuşunu iyileştirin.

Bu tür lastikler genellikle yaz lastikleri veya ultra yüksek performans lastikleri olarak bilinir. Sürüş gereksinimlerinizi karşılayan bir lastik seçin. Yaz lastikleri tipik olarak daha yumuşak bir bileşime, düşük profilli ve daha geniş dişlere sahiptir.

Yaz lastikleri söz konusu olduğunda endüstri standartları yoktur - her üreticinin kendi tanımı ve özellikleri vardır. Islak, kaygan veya buzlu yollarda yaz lastiklerini kullanırken dikkatli sürün.

Bileşikler ve lastik yapısı kuru koşullar için tasarlanmıştır. Yaz lastiklerinizin dört mevsim lastiklerinden daha kısa ömürlü olmasını bekleyin. Yaz lastiklerinde bulunan daha yumuşak kauçuk, daha iyi kavrama sağlar, ancak diş ömrünü azaltır.

Yalnızca belirli bir yönde yuvarlanmak üzere tasarlanmış dişlere sahip yönlü lastikleriniz olup olmadığını öğrenin. Yönlü lastikleri yalnızca yönlü lastiklerle değiştirin.