Avrupa Lastik Continental
Yağmurlu Havalarda Dört Mevsim Lastik Mi Yaz Lastiği Mi?
Yağmurlu Havalarda Dört Mevsim Lastik Mi Yaz Lastiği Mi?

Piyasadaki paranızın karşılığını en iyi şekilde karşılayan dört mevsim lastikleri, örneğin bir kamyonet, SUV veya sedan sahibi olsunlar, sürücülerin büyük çoğunluğu için akıllıca bir seçimdir. Konforlu bir sürüş ve daha uzun ömür sağlamak üzere tasarlanmış sırt hamurları, lastiklerin birçok koşula uyum sağlamasına olanak tanır.

Örneğin, birçok dört mevsim lastiği sulu kar gibi hafif kış koşullarında etkili kalabilir ancak sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde etkinliklerinin hızla azaldığını ve yaz lastiklerine göre yol tutuşunun daha az olduğunu unutmayın. Direksiyon, fren ve viraj alma kabiliyetinden biraz ödün verseler de, bu onların hafif kış koşullarında (yaz lastiklerinde olmayan) iyi performans göstermelerine ve diş ömrünü uzatmalarına olanak tanır.

Yaz lastiği özellikleri

Yaz lastikleri için doğru isim "performans" lastikleri olmalıdır, çünkü bunlar öncelikle premium ve performans odaklı otomobillerde kullanılır. Hafif kar koşullarında nispeten etkili kalabilen dört mevsim lastiklerinin aksine, yaz lastikleri asla karda ve donma koşullarında kullanılmamalıdır. bir yolda bir yaz lastiğinin yakın çekim

Yaz lastikleri, sürücülerin daha yüksek hızda sürüş ve benzersiz çevikliğin keyfini çıkarmasına izin vererek daha fazla tepki verme, viraj alma ve frenleme yetenekleri sundukları için yüksek performanslı araçlar için ideal olacaktır. Gerçekten de, iyileştirilmiş hassasiyet sağlayan optimize edilmiş sırt desenleri ve sırt bileşimleri sayesinde, yaz lastikleri ayrıca yüksek hızlarda sürerken olmazsa olmaz olan maksimum yol tutuşuna sahiptir! Yaz lastiklerinin sırt bileşenleri daha esnek kalacak şekilde tasarlanmıştır ve daha iyi çekiş ve yol tutuş sağlar. Ek olarak, daha sığ sırtları, yüksek hızlarda daha fazla denge sağlar.

Son olarak, yaz lastiklerinin sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde, lastikleri bu tür soğuk sıcaklıklara adapte olmadığından, etkinliklerinin çoğunu kaybettiğine dikkat etmek önemlidir.

Yağmurda: dört mevsim lastiklerine karşı yaz lastikleri

Yaz lastikleri suda kızaklama riskini azaltan özelliklere sahip olsalar da, yağmurda dört mevsim lastiklerinden daha az performans gösterirler ve ıslak yolda kontrolü kaybetme olasılıkları daha yüksektir. Bunun nedeni, bir lastiğin dişi ne kadar derinse, suyu verimli bir şekilde tahliye etme yeteneğinin o kadar iyi olmasıdır. Bir yaz lastiğinin dişi genellikle bir dört mevsim lastiğinden daha sığ olduğundan, yağmurda etkinliği azalabilir.

4 mevsim lastikleri, yaz lastiklerinden daha dayanıklıdır ve daha uzun diş ömrüne sahiptir, bu nedenle sürüş alışkanlıklarınıza, yıllık kilometreye, nasıl depolandıklarına vb.

Dört mevsim lastiği mi yoksa yaz lastiği mi almalıyım?

Premium veya performans otomobiliniz yoksa, özellikle sıcaklıkların hızla 7 derecenin altına düştüğünde aracınız dört mevsim lastikleriyle iyi durumda olacaktır. Öte yandan, soğuk havaların ilk günleri gelir gelmez aracınızı bir kenara bırakanlardansanız veya performans odaklı arabaları seven biriyseniz yaz lastiği daha iyi bir seçenek olabilir.